Reklama

Social media

Facebook zawiesił ok. 200 aplikacji w związku z nadużyciami dotyczącymi danych

Fot. mkhmarketing/Flickr/CC 2.0
Fot. mkhmarketing/Flickr/CC 2.0

Facebook zawiesił około 200 aplikacji działających na platformie, w stosunku do których pojawiły się podejrzenia o praktyki naruszania prywatności i nieprawidłowe wykorzystywanie danych użytkowników serwisu. Firma poinformowała o tym w notatce na swoim blogu.

Zawieszenie przez Facebooka 200 aplikacji, wobec których podejrzewa się nieprawidłowości, to rezultat działań podjętych przez koncern Marka Zuckerberga w marcu po ujawnieniu skandalu związanego z firmą Cambridge Analytica.

Nie jest jasne, czy zawieszone przez Facebooka aplikacje faktycznie wykorzystywały dane użytkowników serwisu w nieprawidłowy sposób; wyjaśni to szczegółowe dochodzenie w tej sprawie. W treści notatki na firmowym blogu Facebooka napisano, że jeśli istotnie praktyki naruszające prywatność użytkowników serwisu zostaną stwierdzone, aplikacje zostaną trwale usunięte z platformy, a osoby, które udostępniły im swoje dane - poinformowane o tym za pośrednictwem specjalnie przygotowanej strony internetowej, która pokaże również, czy z aplikacji korzystali także znajomi użytkowników.

Szczegółowy audyt dotyczy aplikacji działających na platformie Facebooka przed 2015 rokiem, kiedy to koncern wprowadził zmiany w zasadach korzystania z dostępu do danych użytkowników sieci społecznościowej przez zewnętrzne aplikacje.

Firma zaznacza, że aby zapewnić lepszą ochronę danych użytkowników przed aplikacjami mogącymi korzystać z nich w nieprawidłowy sposób, trzeba podjąć jeszcze wiele działań. Facebook podkreśla także, że sprawę traktuje poważnie - mimo, że działania te z pewnością będą rozciągnięte w czasie. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama