Reklama

Social media

Facebook ułatwia ochronę przed talibami. Można zablokować konto jednym kliknięciem

Fot.: Twitter
Fot.: Twitter

Facebook wprowadził nowe rozwiązanie, które ma pomóc Afgańczykom mogącym stać się ofiarami talibów w szybkim zablokowaniu konta w serwisie. Dzięki temu możliwe jest łatwe ograniczenie dostępu do treści zgromadzonych w konkretnym profilu, w tym także do listy znajomych pochodzących z tego kraju.

Sytuacja w Afganistanie zmienia się z dnia na dzień w związku z niedawnym opuszczeniem tego kraju przez wojska amerykańskie i dynamiczną ofensywą talibów, którzy opanowali już Kabul i zapowiedzieli wprowadzenie rządów opartych na surowej odmianie islamu.

Obecny kryzys afgański znalazł swoje odbicie także w mediach społecznościowych. Afgańczycy, którzy jeszcze kilka tygodni temu pracowali dla Stanów Zjednoczonych jako tłumacze, studiujące na uczelniach wyższych kobiety, osoby aktywne w mediach społecznościowych, po przejęciu kraju przez talibów walczą o przetrwanie, próbując zatrzeć za sobą tropy w sieci – cyfrowy ślad może kosztować ich życie.

Facebook pomoże Afgańczykom

Na obecną dynamiczną sytuację w Afganistanie zareagował m.in. Facebook. Serwis zaczął usuwać fałszywe materiały graficzne związane z kryzysem, powołał też dedykowany zespół, który ma zajmować się moderowaniem i kontrolowaniem treści dotyczących talibów.

Teraz koncern Marka Zuckerberga postanowił wprowadzić dodatkowe rozwiązania mające na celu ochronę Afgańczyków, którzy mogą być narażeni na prześladowania ze strony talibów.

Według informacji udzielonych na Twitterze przez Nathaniel Gleichera, szefa segmentu bezpieczeństwa w Facebooku, serwis udostępnił swoim użytkownikom w Afganistanie nowe narzędzie chroniące ich prywatność.


Chodzi o funkcję, która pozwala właścicielom profili na szybkie zablokowanie dostępu do konta za pomocą jednego kliknięcia lub dowolną, łatwą zmianę konfiguracji zawiązaną z widocznością postów na osi czasu, możliwością pobierania oraz udostępniania zdjęć profilowych czy ukrywaniem listy znajomych. Ta ostatnia opcja może okazać się szczególnie istotna w świetle ewentualnych działań odwetowych podejmowanych przez talibów.

Facebook przy okazji zapewnia, że stale współpracuje z organizacjami i instytucjami na całym świecie, które pomagają ludności Afganistanu w ochronie ich bezpieczeństwa. Firma zastrzega jednak, że nowe narzędzie udostępnione w ramach platformy nie obejmuje na razie Instagrama, gdzie na kontach Afgańczyków pojawiają się jedynie ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

Reklama

Komentarze

    Reklama