Reklama

Social media

Chiny: zablokowano konto w serwisie Weibo za publikację postu w rocznicę masakry na Tiananmen

Fot. Marco Verch/ccnull.de/CC-BY 2.0
Fot. Marco Verch/ccnull.de/CC-BY 2.0

Konto jednego z użytkowników chińskiej platformy Weibo zostało zablokowane po tym, jak opublikowano na nim post w rocznicę masakry na placu Tiananmen w 1989 r.

Wpis pojawił się w piątek na koncie należącym do platformy społecznościowej i e-commerce Xiaohongshu, które ma 14 mln obserwujących. BBC podało, że post opatrzony był podpisem: Odpowiedzcie mi głośno: jaki dzisiaj mamy dzień. Został jednak szybko usunięty.

Weibo, zwane chińskim Twitterem, opublikowało w miejsce postu informację, że prowadzone jest dochodzenie w sprawie naruszenia regulaminu aplikacji.

Nie jest jednoznaczne, czy post faktycznie odnosił się do rocznicy brutalnie stłumionych protestów. Źródło The Wall Street Journal przekazało, że nie był on powiązany z wydarzeniami z 4 czerwca 1989 r.

Władze chińskie od lat tłumią próby upamiętnienia masakry na placu w centralnej części Pekinu Tiananmen, kiedy - według różnych szacunków - mogło zginąć od setek do kilku tysięcy osób. Policja w Hongkongu aresztowała w piątek rano wiceprzewodniczącą opozycyjnego Hong Kong Alliance Chow Hang-tun, która zapowiedziała, iż mimo zakazu władz weźmie udział w obywatelskim czuwaniu ku pamięci ofiar represji.

image

Źródło:PAP

Komentarze