Reklama

Social media

Branża cyberbezpieczeństwa pilnie poszukuje pracowników, kusi wysokimi zarobkami

Zdjęcie poglądowe; fot. Unsplash/ Jefferson Santos
Zdjęcie poglądowe; fot. Unsplash/ Jefferson Santos

Sektor cyberbezpieczeństwa charakteryzuje tak wysokie zapotrzebowanie na specjalistów, że na jednego kandydata przypada siedem wakatów. Choć średnie wynagrodzenie wynosi 15 tys. zł brutto, trudno jest znaleźć zainteresowanych - ponad połowa z nich otrzymuje 1-3 oferty pracy w tygodniu.

Praca zdalna sprawiła, że niedoceniane do tej pory aspekty bezpieczeństwa w świecie cyfrowym zaczęły być postrzegane przez wiele firm jako priorytetowe. Jak wynika z raportu HackerU Polska i HRK ICT - „Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce”, szacunkowo może być nawet 17,5 tys. wolnych stanowisk w sektorze bezpieczeństwa IT.

Na jednego kandydata ma przypadać siedem nieobsadzonych stanowisk. Co więcej, nie jest wymagane duże doświadczenie – najczęściej firmy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników z doświadczeniem od 1 do 3 lat lub na młodszych specjalistów czy stażystów.

Jak wynika z badania, cytowanego przez Newserię, aż 39 proc. respondentów otrzymuje nową ofertę pracy więcej niż pięć razy w tygodniu, a 60 proc. – między jedno a trzy zapytania tygodniowo.

Jak wskazuje raport, HackerU Polska i HRK ICT specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa zwykle posiadają także doświadczenie w branży IT jako testerzy, deweloperzy czy administratorzy danych. Nowym trendem jest także poszukiwanie pracowników bez doświadczenia, by kształcić ich w strukturach firmy, bądź szkolić już zatrudnionych.

Wysokie zarobki argumentem „za”

Poważnym argumentem, by rozpocząć pracę w sektorze cyberbezpieczeństwa mogą być zarobki. Średnie wynagrodzenie wynosi około 15 tys. zł brutto miesięcznie, a mediana – ok. 12,5 tys. zł brutto. Z badania wynika, że około 1/3 zatrudnionych (dokładnie 36 proc.) deklaruje, że ma zarobki powyżej 20 tys. zł brutto, a 1/3 (31 proc.) między 10 a 15 tys. zł brutto. Najbardziej doświadczeni mogą liczyć na pensje sięgające nawet 50 tys. zł brutto.

Coraz popularniejsza jest również praca zdalna – w ten sposób ma wykonywać swoje obowiązki aż 91 proc. respondentów.

Kilka dni temu Komisja Europejska przedstawiła plan utworzenia tzw. Wspólnej Jednostki Cybernetycznej, która pozwoliłaby krajom dotkniętym cyberatakami zwracać się o pomoc do innych krajów i UE. Projekt zakłada, że specjalny zespół miałby szybko reagować na ataki hakerów.

image
Reklama

Komentarze

    Reklama