Social media

Banki ostrzegają przed próbami wyłudzenia danych

FOT. TUMISU/ PIXABAY
FOT. TUMISU/ PIXABAY

We wtorek 24 lipca, Bank PKO BP wystosował oświadczenie, w którym ostrzega swoich klientów przed działalnością cyberprzestępców, którzy próbują wykraść dane osób korzystających z usług PKO BP. Miesiąc wcześniej ING Bank Śląski, również ostrzegał przed podobnym zagrożeniem.

PKO BP przypomniał o stale pojawiających się złośliwych wersjach oprogramowania, które podszywa się pod oryginalne komunikaty aplikacji mobilnych lub transakcji online. Fałszywe wiadomości SMS bądź ekrany logowania mogą wymagać od użytkowników podania danych osobowych, które mogą zostać wykorzystane do kradzieży oszczędności. Na stronie PKO BP umieszczono krótki poradnik jak prawidłowo zabezpieczyć się przed niepożądaną ingerencją cyberprzestępców.

Podobny komunikat ponad miesiąc temu umieszczono na stronie ING Banku Śląskiego. W tym przypadku cyberprzestępcy mieli wysyłać w wiadomości mailowej załącznik w formacie „zip”, który po kliknięciu aktywował proces instalacji złośliwego oprogramowania. W konsekwencji, w momencie dokonywania przelewu oprogramowanie miało zmieniać numer konta potencjalnego odbiorcy na numery kont przestępców. W tym przypadku, także przypomniano o zasadach bezpieczeństwa.

Oba banki zwróciły się z prośbą o natychmiastowy kontakt w razie otrzymania podejrzanych wiadomości.

Komentarze