Reklama

Social media

36 lat emotikonek :)

Fot. Facebook/ domena publiczna
Fot. Facebook/ domena publiczna

Codziennie wysyłamy ich 6 miliardów. Towarzyszą nam każdego dnia i potrafią opisać każdy nastrój, pogodę, czynność, czy jedzenie. Dzisiaj mija 36 lat od stworzenia pierwszej emotki!

19 września 1992r. profesor Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University po raz pierwszy w historii użył kombinacji znaków :-) Po kilku latach definicja uśmiechniętej buźki znalazła się w słowniku języka angielskiego i oficjalnie zaczęto jej używać. Jednak twórcą emoji, czyli formy emotikonek jaką dzisiaj znamy, jest Shigetaka Kurita. W 1999 roku wprowadził do oprogramowania zapomnianych już dziś pagerów ikonkę serca i od tamtej pory zmienił sposób naszej komunikacji.
Emoji to słowo wywodzące się z języka japońskiego, w którym oznacza po prostu piktogram i to właśnie w Japonii są one używane najczęściej.

Dlaczego ich używamy? Emotki wprowadzają do tekstu emocje i dzięki nim możemy przekazać, czy żartujemy, czy mówimy serio, czy nam się coś podoba, czy nawet co właśnie robimy. Dzięki nim nasza wypowiedź nabiera osobistego charakteru i staje się bardziej przyjazna odbiorcy.

Obecnie mamy do wykorzystania 845 emoji z czego każdy ma swoje ulubione. Co roku w święto emotek Facebook publikuje statystyki, które z nich są najczęściej używane i jak dużo ich wysyłamy. Od kilku lat zdecydowanym faworytem jest buźka ze łzami ze śmiechu, a która wygra tym razem? ;)

Komentarze