Reklama

Polityka i prawo

Australia i Wielka Brytania razem w cyberprzestrzeni

Fot. Yuri Gripas/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Yuri Gripas/Wikipedia Commons/CC 3.0

Od dawna Australia i Wielka Brytania współpracują w obszarze bezpieczeństwa. Teraz deklarują zacieśnienie współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, dostrzegając rosnące znaczenie tego środowiska dla bezpieczeństwa państwa.    

Departament Spraw Zagranicznych i Handlu Australii ogłosił iż podejmie współpracę z Wielką Brytanią w obszarze cyberbezpieczeństwa. Oba państwa chcą wspólnie budować bezpieczeństwo w sieci i są świadome bardzo szybkiego postępu technologicznego, które może zagrażać ich obywatelom oraz interesom.

Cannbera i Londyn są przekonane, że współpraca międzynarodowa może podnieść poziom bezpieczeństwa wszystkich obywateli oraz dostosować prawodawstwo do efektywniejszej walki z zagrożeniami sieciowymi.

Innym ważnym elementem będzie walka z ingerencją w wybory w poszczególnych krajach, co stwarza ryzyko dla systemu demokratycznego.

Oba kraje zapowiadają, że będą współpracować w celu utworzenia i wdrożenia przepisów podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa dla swoich obywateli.

Czytaj też: Australia powołała pierwszego ambasadora ds. bezpieczeństwa informacji

Zdaniem przedstawicieli Wielkiej Brytanii i Australii, jednym z głównych wyzwań w cyberprzestrzeni jest przekonanie innych państw, żeby ich zachowanie powinno być zgodne z istniejącymi normami prawa międzynarodowego, w szczególności, żeby prawo konfliktów zbrojnych było również stosowane w środowisku wirtualnym. Bez ich stosowania może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji w najbliższej przyszłości.

Wielka Brytania i Australia deklarują przejrzystość w swoich działaniach i podjętych krokach. Chcą również aktywnie działać na rzecz lepszego zrozumienia cyberprzestrzeni oraz budowania pokojowych relacji w tym środowisku na forum OBWE i ASEAN. Ostatecznym celem obu państw jest zapewnienie bezpieczeństwa miliardom użytkowników internetu.

Reklama

Komentarze

    Reklama