Reklama

Strona główna

Atak na serwery śledczych badających katastrofę samolotu MH17

  • Fot. airbusgroup.com

Firma Trend Micro zajmująca się zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni poinformowała o atakach ze strony grupy hakerów powiązanych z Rosją, których celem były serwery Holenderskiej Rady Bezpieczeństwa, badającej okoliczności katastrofy samolotu pasażerskiego MH17 malezyjskich linii lotniczych z lipca 2014 r.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Holenderska Rada Bezpieczeństwa (Dutch Safety Board- DSB), która 13 października br., ogłosiła raport końcowy. Zgodnie z jego treścią, MH17 zestrzeliła rakieta naziemnego zestawu przeciwlotniczego typu BUK-M1 rosyjskiej produkcji, odpalona z wyrzutni rozmieszczonej na terenie zajętym przez separatystów. Raport Trend Micro wskazuje, że ataki na Holenderską Radę Bezpieczeństwa miały miejsce zarówno przed ogłoszeniem niniejszego raportu, jak i po jego publikacji.

Eksperci poinformowali, że hakerzy znani jako grupa „Pawn Storm” przeprowadzili serię skoordynowanych ataków na serwery DSB, których celem było uzyskanie informacji poufnych, będących wynikiem śledztwa prowadzonych przez władze Holandii, Malezji, Australii, Belgii oraz Ukrainy. Działania w cyberprzestrzeni w trakcie konfliktu na Ukrainie były opisywane przez Tarasa Repytskyiego na blogu Instytutu Kościuszki na Defence24.pl.

Czytaj więcej: Otwarcie nowego frontu. Cyberwojna na Ukrainie

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama