Reklama

Armia i Służby

Żołnierze Bundeswehry z nowymi smartfonami bez dostępu do Internetu

Fot. Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland./Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland./Wikimedia Commons/CC 2.0

Żołnierze niemieckiej Bundeswehry otrzymają nowe smartfony, które zastąpią zużyte stare służbowe komórki. Jednak jak wskazuje „Der Spiegel”, problem stanowi brak dostępu do Internetu w nowych urządzeniach, co wynika z kwestii bezpieczeństwa. 

W ostatnich miesiącach Bundeswehra wyposażyła swoich żołnierzy w 16 tys. smartfonów Galaxy S8 firmy Samsung. "Spiegel" dowiaduje się, że te dość nowoczesne smartfony skonfigurowano jednak w taki sposób, żeby nie mogły się łączyć z Internetem. Według rzeczniczki niemieckiego resortu obrony zdecydowano się na to ze względu na "wyraźnie podwyższone ostatnio wymogi bezpieczeństwa".

Rzeczniczka argumentowała, że bez skutecznych zabezpieczeń istniałoby ryzyko przechwytywania wewnętrznej komunikacji przez ściągane z Internetu, niesprawdzone aplikacje.

Sytuacja ma się nieco poprawić jeszcze w tym roku. Resort obrony zamierza udostępnić żołnierzom wybrane, sprawdzone aplikacje, np. takie, które umożliwią dostęp do Internetu w celach służbowych, ale także np. aplikację z prognozą pogody.

"Spiegel" podkreśla, że żołnierze nie są aż tak cierpliwi - w wielu jednostkach zamiast nowych służbowych smartfonów używają swoich prywatnych, bez żadnych specjalnych zabezpieczeń. 

SZP/PAP

Komentarze