Reklama

Armia i Służby

Wojsko i bazy. 50-latek wynosił poufne informacje

Szwecja wojsko
Ujęcie z manewrów "Tule" - obrona Gotlandii.
Autor. Försvarsmakten (@Forsvarsmakten)/Twitter

50-letni mieszkaniec Szwecji dostał zarzuty prokuratorskie za ujawnianie w sieci poufnych i wrażliwych informacji wojskowych. Mężczyzna wynosił informacje z bazy danych używanej do wymiany tajnych informacji, a potem zamieszczał je na swoim forum internetowym.

Reklama

Mężczyzna, którego personalia nie zostały ujawnione przez sąd, dostał zarzuty za „rażąco nieupoważnione posiadanie tajnych informacji". Jak czytamy w doniesieniach agencji Associated Press , wynosił on informacje z bazy danych, służącej do wymiany tajnych informacji wojskowych, a potem zamieszczał je na zarządzanym przez siebie forum internetowym. Oskarżony był administratorem bazy danych, o której mowa.

Reklama

Zarzuty, które dostał w sądzie, dotyczą również „ dzielenia się tajnymi i wrażliwymi danymi na temat dużej ilości infrastruktury obronnej".

Poważne przestępstwo

Sąd stwierdził, że przestępstwa, których dopuścił się 50-latek, mają bardzo dużą wagę ze względu na to, jak istotne były ujawniane przez niego informacje .

Reklama

Z AP dowiadujemy się, iż miały ogromne znaczenie dla obronności Szwecji. Obecnie nie wiadomo, czy użytek z ujawnionych danych zdołali zrobić adwersarze. Sprawca przestępstw to osoba prywatna, która jednocześnie przejawia bardzo duże zainteresowanie infrastrukturą obronną. Swoich przestępczych działań mężczyzna miał dopuszczać się w latach od 2015 do 2017 r.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama