Reklama

Armia i Służby

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. "Przechodzimy dzisiaj z fazy koncepcyjnej na fazę budowania zdolności"

fot. Mateusz Zielonka / Defence24
fot. Mateusz Zielonka / Defence24

Mariusz Błaszczak podpisał dziś decyzję zatwierdzającą koncepcję Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. O komentarz odnośnie najważniejszych zmian, które wprowadza koncepcja, zapytaliśmy Gen. Bryg. Karola Molendę, Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 

Generał Molenda zapytany o najważniejsze zmiany, które wprowadza koncepcja Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, w stosunku do dzisiejszego funkcjonowania komponentu cyber w Wojsku Polskim, wskazał na ważny aspekt Koncepcji, czyli ustanowienie jednoosobowej odpowiedzialności za budowanie tych wojsk. Zgodnie z koncepcją będzie to Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 

Koncepcja mówi o formowaniu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Minister Obrony Narodowej podpisując koncepcję postawił kropkę nad "i" w procesie ich utworzenia. Przechodzimy dzisiaj z fazy koncepcyjnej na fazę budowania zdolności.

Gen. Bryg. Karol Molenda

Generał Molenda podkreślił również, że do 2022 roku utworzone zostanie dowództwo komponentu wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Osiągniecie pełnej gotowości operacyjnej tych wojsk zostało określone na rok 2024. 

Komentarze