Reklama

Armia i Służby

Uwaga, to nie oszustwo. Możesz dostać SMS-a od policji

Policja
Autor. Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja)/Twitter

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) rozsyła do Polaków SMS-y oraz e-maile w związku z kampaniami cyberprzestępczymi. Funkcjonariusze chcą w ten sposób ustalić wszystkie osoby pokrzywdzone.

Reklama

Jeśli otrzymasz SMS-a z numeru 48 669 979 971, to znaczy, że najprawdopodbniej wcześniej padłeś/padłaś ofiarą cyberprzestępców (pełny katalog dostępny pod linkiem).

Reklama

Nawdacą wiadomości jest Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, które w ten sposób stara się nawiązać z Tobą kontakt. Rozysłanie komuniktatów do obywateli, to element kampanii informacyjnej CBZC.

Wszystkie osoby, które dostały e-maile lub SMS-y ze wskazanego wyżej numeru proszone są o kontakt z krakowskim wydziałem Biura: tel. 47 8356551 w godzinach 8:00-14:00 lub mailowo na adres [email protected](.)pl.

Reklama

Czytaj też

O co chodzi?

Krakowski wydział Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, prowadzi śledztwo m.in. przeciwko osobom, które od 8 grudnia 2021 r. do 13 stycznia br. brały udział zorganizowanej grupie przestępczej.

Sprawcy działali w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i innych miejscowościach. Jak tłumaczy CBZC, ich celem było "popełnianie przestępstw przeciwko mieniu polegających na wpływaniu bez upoważnienia" na rzecz "osiągnięcia korzyści majątkowej na automatyczne przetwarzanie, zmianę oraz zapis danych teleinformatycznych w bankowości elektronicznej, i dokonywania w ten sposób modyfikacji sposobu autoryzacji dostępu do rachunków bankowych, których posiadacze byli doprowadzani do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wypłatę środków pieniężnych z tych kont".

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze