Reklama

Armia i Służby

Ukraińska cyberpolicja rozbiła grupę oszustów

cyberpolicja ukraina
Fot. Поліція Вінниччини/YouTube

Ukraińska cyberpolicja rozbiła w Winnicy grupę, która podszywała się pod pracowników banków w celu uzyskania poufnych danych o rachunkach i kartach bankowych obywateli. Przestępcy czyścili konta ofiar, przesyłając środki na konto wspólnika.

Funkcjonariusze wskazują na co najmniej 10 tego typu przypadków oszustw. Od kilku miesięcy organy ścigania śledzą działalność grupy, która składa się z 5 osób od 28 do 40 lat, a także 33-letniej wspólniczki (żona jednego z przestępców). 

W ramach procederu, członkowie grupy dzwonili na losowe numery Ukraińców i podszywali się pod pracowników banku. W trakcie rozmowy budowali zaufanie ofiar i pozyskiwali poufne informacje na temat ich kont oraz kart, w tym PIN-ów. 

Czytaj też

Policja w trakcie przeszukania miejsca przebywania sprawców skonfiskowała telefony komórkowe, karty bankowe i SIM oraz inne dowody przestępczej działalności. 

„Policja zidentyfikowała ofiary z różnych regionów Ukrainy, które straciły ponad milion hrywien” – czytamy w komunikacie ukraińskiej cyberpolicji.

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze