Reklama

Armia i Służby

Ujawniono lokalizację baz wojskowych Izraela. „Pomyłka”, która nie miała prawa się wydarzyć

Fot. Israel Defense Forces/Flickr/CC BY-NC 2.0
Fot. Israel Defense Forces/Flickr/CC BY-NC 2.0

W sieci udostępniono mapę przedstawiającą szczegółową lokalizację baz sił zbrojnych Izraela. Grafika pokazująca konkretny przebieg granic obszarów wojskowych została opublikowana na jednej z oficjalnych witryn izraelskiej armii „przez pomyłkę” – wskazuje rzecznik Sił Obronnych Izraela. Jak poważne skutki pociągnie za sobą incydent?

Jedna z jednostek izraelskich sił zbrojnych zamieściła na swojej stronie internetowej mapę z precyzyjnymi lokalizacjami większych baz wojskowych tego państwa. Grafika ukazywała także obszary, o których nigdy nie informowano i starano się je utrzymać w tajemnicy – donosi izraelski dziennik Haaretz, który pierwszy odkrył incydent.

W momencie, gdy lokalne media zwróciły się do Dowództwa Sił Obronnych Izraela (ang. Israel Defense Forces – IDF) z pytaniem o wyjaśnienie sytuacji dotyczącej ujawnienia położenia wojskowych baz, od razu podjęto działania na rzecz usunięcia wrażliwych informacji z sieci.

Mapa została zamieszczona na oficjalnej stronie „National Emergency Portal”, która jest przejawem wysiłków izraelskiej armii na rzecz walki z pandemią koronawirusa w tym kraju – informuje dziennik. Na grafice widniały nie tylko miejsca, gdzie znajdują się centra przeprowadzania testów na COVID-19, ale także obiekty sił zbrojnych, w tym bazy Sił Powietrznych Izraela oraz Wywiadu Wojskowego.

Poziom szczegółowości mapy pozwalał na identyfikację lokalizacji wskazanych baz wojskowych wraz z dokładnym przebiegiem granic. Co więcej, na udostępnionej publicznie grafice znajdowały się ich konkretne nazwy – donosi Haaretz.

Siły Obronne Izraela, dbając o najwyższy poziom bezpieczeństwa, nie udostępniają tego typu informacji, obawiając się, że mogłyby one zostać wykorzystane przez służby wywiadu innego państwa lub stać się celem wrogich działań podczas konfliktu.

Rzecznik izraelskiego wojska wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem, że udostępnione informacje zostały opublikowane przez pomyłkę i od razu po wykryciu sprawy grafika została usunięta ze strony internetowej. W specjalnym oświadczeniu siły zbrojne wskazują, że wspomniana mapa pochodzi z „cywilnej strony internetowej”, na której znajdują się również mapy z innych krajów. „Oznaczenie obozów i baz Sił Obronnych Izraela nie zostało wykonane przez wojsko, lecz skopiowane z istniejących już map w sieci” – podkreślił rzecznik IDF.

image

Komentarze