Reklama

Armia i Służby

Tajemnicze powołanie do cyberwojska. CSIRT MON ostrzega Polaków

Fot. Japanexperterna.se/Flickr/CC BY-SA 2.0
Fot. Japanexperterna.se/Flickr/CC BY-SA 2.0

W ramach kampanii phishingowej rozsyłane są wiadomości, podszywające się pod Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karola Molendy. Ich treść informuje użytkowników o rzekomym powołaniu do cyberwojska z powodu agresji na Polskę, nakłaniając tym samym ofiary do kliknięcia we wskazany link. „Wysyłane wiadomości (…) są fałszywe” - alarmuje CSIRT MON. 

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT MON w specjalnym komunikacie ostrzegł przed kampanią phishingową, w ramach której rozesłane są wiadomości dotyczące rzekomego powołania do cyberwojska.

Jedna z przytoczonych przez CSIRT MON wiadomości wskazuje, że zostaliśmy zwerbowani z powodu ataku na Polskę. W związku z tym proszeni jesteśmy o potwierdzenie gotowości poprzez kliknięcie w link lub usprawiedliwienie swojej niedyspozycyjności

image
Wiadomość e-mail rozsyłana przez cyberprzestępców

W wiadomości nie brakuje również stwierdzeń, które powinny nałożyć na nas presję i skłonić do zgłoszenia się do służby na rzecz ochrony państwa, poprzez wejście na wskazaną stronę. Sytuacja jest dramatyczna (...) Nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, dlatego zdecydowaliśmy się powołać specjalistów - czytamy. Jednak nie są to byle jacy specjaliści. Chodzi o osoby co do których posiadamy informacje, że są ekspertami w dziedzinie informatyki i cyberbezpieczeństwa. 

Co więcej, wiadomość miała wzbudzić zaufanie wśród odbiorców ze względu na swojego nadawcę. Na samym dole cyberprzestępcy podszyli się pod Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) oraz pełnomocnika MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni - gen. bryg. Karola Molendy: Z żołnierskim pozdrowieniem, gen. bryg. Karol Molenda - podpisano sfałszowaną wiadomość

CSIRT MON jednoznacznie informuje, że rozsyłane wiadomości są fałszywe, a kampania była elementem ataku phishingowego. Użytkownicy, który otrzymali podejrzane komunikaty proszeni są o ich zignorowanie oraz przede wszystkim nie klikanie w link lub odnośnik do wskazanej w treści witryny internetowej. Specjaliści Zespołu podjęli już odpowiednie czynności zabezpieczające. 

CSIRT MON to Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, działający na poziomie krajowym w ramach NCBC i podlegający Ministrowi Obrony Narodowej. 

image

Komentarze