Reklama

Armia i Służby

Stoltenberg: wzrost potęgi Chin to kluczowe wyzwanie dla NATO

Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0
Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Wzrost potęgi Chin stanowi kluczowe wyzwanie dla NATO a stawienie mu czoła wymaga wzmocnienia relacji z Australią i Japonią, a także budowania nowych z innymi państwami - podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Mówiąc o przyszłości sojuszu Stoltenberg wymienił Chiny na pierwszym miejscu jako problem, który zdefiniuje przyszłość wspólnoty transatlantyckiej.

Właśnie dlatego musimy pogłębić relacje z partnerami takimi jak Australia i Japonia i zbudować nowe z innymi krajami - podkreślił Norweg. W tym kontekście mówił też o konieczności zachowania przewagi technologicznej sojuszu, a także o budowie silnych społeczeństw, odpornych na dezinformację, ataki hakerskie, czy trudności związanych z dostępem do surowców.

Dodał przy tym, że państwa Zachodu mają obecnie historyczną szansę wzmocnienia współpracy i bardziej sprawiedliwego podziału kosztów i wydatków obronnych.

Wśród innych ważnych wyzwań dla NATO, Stoltenberg wymienił m.in. destabilizujące zachowanie Rosji, rozwój technologii oraz zmianę klimatu. Jak stwierdził, zmiany klimatyczne bezpośrednio wpływają na misje i operacje wojskowe sojuszu i mogą mieć olbrzymie skutki dla bezpieczeństwa. Zaznaczył przy tym, że wojska państw NATO mają obowiązek dołożyć wysiłków i wyznaczyć złoty standard obniżenia emisji dwutlenku węgla, tak by do 2050 emisje netto spadły do zera.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama