Reklama

Armia i Służby

Służby ostrzegają przed nową falą ataków phishingowych

Fot.  Soldiers.dodlive.mil/Domena publiczna
Fot. Soldiers.dodlive.mil/Domena publiczna

Brytyjskie służby ostrzegają przed nową falą ataków phishingowych. Cyberprzestępcy wykorzystują w nich jako przynętę wirusa szyfrującego WannaCry, który w maju 2017 r. przyczynił się do poważnych szkód w wielu instytucjach - podał serwis Infosecurity Magazine.

Narodowe centrum do walki z cyberprzestępczością i defraudacjami w internecie Action Fraud wydało oficjalny komunikat o nowej, zmasowanej kampanii hakerów w brytyjskim internecie.

Według informacji podanych przez Action Fraud, w piątek brytyjskie organy ścigania dysponowały już doniesieniami o trzystu próbach ataku w ciągu zaledwie dwóch dni. Wszystkie polegały na próbie skłonienia użytkowników do kliknięcia w złośliwy link zawarty w nadanym przez hakerów e-mailu.

"Fałszywe e-maile ostrzegające przed WannaCry zaprojektowane są tak, by powodowały panikę i skłaniały użytkowników komputerów do uwierzenia, że ich urządzenia są zainfekowane tym wirusem szyfrującym" - napisano w na stronie intrnetowej Action Fraud w komunikacie ostrzegawczym. "W rzeczywistości e-maile te mają na celu wyłudzenie pieniędzy poprzez wmówienie użytkownikom, że wszystkie ich urządzenia są zainfekowane wirusem, który będzie usuwał pliki tak długo, jak nie uregulują żądanej przez hakerów opłaty w bitcoinach" - poinformowało Action Fraud.

Od ataków z wykorzystaniem wirusa szyfrującego WannaCry minął ponad rok. Podczas zmasowanego ataku cyberprzestępców z użyciem tego robaka, zainfekowano ponad 250 tys. komputerów na całym świecie, w ponad 150 krajach. W Wielkiej Brytanii wskutek działania wirusa zakłócone zostało działanie służby zdrowia (ponad 600 gabinetów lekarskich), co doprowadziło do przełożenia bądź odwołania ponad 19 tys. zaplanowanych wcześniej zabiegów medycznych.

Brytyjskie Action Fraud już kilkakrotnie w ciągu minionego roku ostrzegało przed atakami hakerskimi wykorzystującymi strach użytkowników internetu przed tym wirusem, jednakże w ostatnich dniach natężenie fałszywych e-maili wyłudzających dane Brytyjczyków uległo znacznemu zwiększeniu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama