Reklama

Armia i Służby

Rosja przestrzega Wielką Brytanię przed potencjalną cyberofensywą

Fot. Ministry of Defence/Wikipedia Commons/Domena publiczna
Fot. Ministry of Defence/Wikipedia Commons/Domena publiczna

Rosja przestrzega Wielką Brytanię przed potencjalnym ofensywnym cyberatakiem, który miałby stanowić reakcję Zjednoczonego Królestwa w sprawie próby otrucia Siergieja Skripala - podała we wtorek agencja Reutera.

Według agencji, rosyjska ambasada w Londynie wyraziła silne zaniepokojenie doniesieniami o możliwych ofensywnych działaniach w cyberprzestrzeni, które może podjąć Wielka Brytania.

Rosjanie wezwali rząd brytyjski do rewizji postanowień w sprawie ewentualnej cyberofensywy.

Rosja nie tylko została prowokacyjnie i bezpodstawnie oskarżona w sprawie incydentu w Salisbury. Ewidentne jest, że Zjednoczone Królestwo opracowuje plany uderzenia w Rosję bronią cybernetyczną. Twierdzenia wielu członków parlamentu, źródeł w Whitehall oraz ekspertów odnoszące się do możliwego użycia ofensywnych zdolności stwarzają źródło poważnego zaniepokojenia. Zapraszamy stronę brytyjską do ponownego przemyślenia konsekwencji takiego nieodpowiedzialnego posunięcia

Oświadczenie ambasady Rosji w Londynie

O możliwości ofensywnych działań w cyberprzestrzeni, które mogłyby stać się odpowiedzią Wielkiej Brytanii na sprawę Skripala, pisał m.in. dziennik "The Times". Potencjalny brytyjski cyberatak miałby odbyć się przez wprowadzenie szkodliwego oprogramowania do rosyjskich sieci informatycznych bądź też przez atak na rosyjskie "farmy trolli" w mediach społecznościowych.

Przestrzega przed tym Robert Hannigan, były dyrektor GCHQ, który na łamach The Times, ostrzega przed uderzeniem w cyberprzestrzeni w odpowiedzi na zatrucie Siergieja Skripala, mówiać, że wybuch konfliktu w cyberprzestrzeni nie leży w interesie żadnej ze stron. Dodał, że odpowiedź musi być w zgodzie z zasadami, które wyznają Brytyjczycy. 

Jak podkreślono, brytyjskie ministerstwo obrony i odpowiedzialna za komunikację cyfrową agenda rządowa GCHQ przyspieszyły w ostatnich miesiącach prace nad wspólnym programem przygotowującym Wielką Brytanię do użycia ofensywnych zdolności cyfrowych w razie dalszej eskalacji konfliktu.

Szefowa brytyjskiego rządu Theresa May postawiła rosyjskim władzom ultimatum, wedle którego Kreml do północy we wtorek ma udzielić wyjaśnień w związku z atakiem chemicznym na Siergieja Skripala.

Warto przypomnieć, że Wielka Brytania jako jedno z pierwszych państw na świecie oficjalnie przyznało się do posiadania zdolności prowadzenia działań ofensywnych w cyberprzestrzeni. Zostały one wykorzystane przeciwko ISIS gdzie wespół ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami atakowali systemy i sieci teleinformatyczne dżihadystów. Zdolności Wielkiej Brytanii w cyberprzestrzeni uznawane są za jedne z najlepszych na świecie.

Wielka Brytania jest członkiem sojuszu pięciorga oczu, gdzie blisko współracuje ze Stanami Zjednoczonymi, Australią, Kanadą oraz Nową Zelandią.  

AK/PAP

Komentarze