Reklama

Armia i Służby

Potencjał militarny nie jest jedynym wyznacznikiem siły. Stoltenberg: „Musimy wyciągać wnioski”

Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0
Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Aby móc walczyć ze wszelkimi rodzajami zagrożeń, należy zapewnić odpowiedni sprzęt wojskowy i wyszkolenie żołnierzy na wysokim poziomie - wskazał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, w trakcie swojego przemówienia na konferencji w Rydze. Jak dodał: „Światowa demokracja chyli się ku upadkowi”.

Od czasu zaprezentowania poprzedniej koncepcji strategicznej NATO w 2010 roku nasze poczucie bezpieczeństwa zmieniło się nie do poznania - oświadczył sekretarz generalny w przemówieniu na konferencji NATO's outlook towards 2030 and beyond, zorganizowanej przez Łotewski Instytut Spraw Międzynarodowych. Równowaga sił zmienia się, Rosja i Chiny podważają ład międzynarodowy, żyjemy w epoce nieustannej rywalizacji - dodał.

Jak podkreślił Stoltenberg, nowa koncepcja powinna odpowiadać na wyzwania współczesnej geopolityki i określić, w jaki sposób NATO poradzi sobie w nowej rzeczywistości. Wskazał koncepcję strategiczną jako najważniejszy dokument przewodni NATO obok Traktatu Północnoatlantyckiego.

Na straży kluczowych wartości 

Wśród wartości, których obronę zadeklarował Stoltenberg, znalazły się ochrona demokracji, wolności i rządów prawa. Sekretarz generalny ocenił, że są to idee zagrożone zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jak wskazał, reżimy autorytarne używają propagandy i dezinformacji, aby ingerować w wybory państw członkowskich.

Za wewnętrzne zagrożenie Stoltenberg uznał np. takie działania jak atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych z 2021 roku po wyborach prezydenckich w USA i na krótko przed zaprzysiężeniem na urząd prezydenta Joe Bidena. Światowa demokracja chyli się ku upadkowi - ocenił Stoltenberg.

Nie tylko siła militarna 

Sekretarz generalny NATO podkreślił znaczenie rozwoju militarnego Sojuszu. Po raz kolejny zwrócił uwagę na to, że od 2010 roku sytuacja geopolityczna na świecie bardzo się zmieniła, a zagrożeń należy upatrywać m.in. w Chinach, cyberatakach i kryzysie klimatycznym. Aby móc walczyć ze wszelkimi rodzajami zagrożeń, należy zapewnić odpowiedni sprzęt wojskowy i wyszkolenie żołnierzy na wysokim poziomie - podkreślił.

Według Stoltenberga sama siła militarna jednak nie wystarczy. Zwrócił uwagę, że media społecznościowe mogą być wykorzystywane do dezinformacji, także w kontekście pandemii.

Zagrożenia upatrywał też w uzależnieniu od rosyjskich dostaw gazu czy chińskiej technologii. W jego opinii państwa NATO powinny być bardziej odporne na te zagrożenia i niezależne.

To musi być wspólny wysiłek. Wszyscy sojusznicy mają rolę do odegrania, ponieważ jesteśmy tak silni, jak silne jest nasze najsłabsze ogniwo - zaznaczył Stoltenberg.

Podkreślił, że to, co dzieje się daleko, ma wpływ na to, co dzieje się blisko, a wiele zagrożeń - takich jak działania w kosmosie, pociski międzykontynentalne, cyberprzestępczość, kryzys klimatyczny - nie jest powiązanych z położeniem geograficznym.

Stoltenberg opowiedział się także za wzmacnianiem współpracy z Australią, Japonią i Nową Zelandią.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego 

Musimy tworzyć NATO jako silną instytucję. NATO to potężna idea - współpraca krajów Europy i Ameryki Północnej, (według zasady) jeden za wszystkich i wszyscy za jednego - stwierdził Stoltenberg, dodając, że jest to idea zakorzeniona w silnych instytucjach, a więzi kulturowe między państwami sojuszniczymi trudno jest zniszczyć.

Musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Silny sojusz Europy i Ameryki jest niezbędny dla naszego bezpieczeństwa i wolności - podsumował Stoltenberg.

Konferencja NATO's outlook towards 2030 and beyond, na której wystąpił we wtorek szef NATO, odbyła się w ramach wydarzeń towarzyszących przed spotkaniem w Rydze ministrów spraw zagranicznych państw NATO, poświęconym współczesnym wyzwaniom w sferze bezpieczeństwa. Rozpocznie się ono we wtorek po południu i potrwa do środy.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama