Reklama

Armia i Służby

Przenośna sieć 4G/5G dla służb i wojska w sytuacjach kryzysowych

fot.  IS-Wireless/ materiały prasowe
fot. IS-Wireless/ materiały prasowe

Firma IS-Wireless we współpracy ze spółką MindMade zapowiada premierę systemu łączności krytycznej, opartego na przenośnej prywatnej sieci 4G/5G – Mission Critical Network in the Box (MC-NIB). Rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska. 

Rozwiązanie zostało stworzone przez polskich inżynierów w celu zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej.

Jego oficjalna prezentacja odbędzie się podczas wrześniowych targów przemysłu obronnego (MSPO) w Kielcach.

System jest wspólną inicjatywą IS-Wireless, polskiego dostawcy technologii sieciowych oraz spółki MindMade specjalizującej się w Grupie WB w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb porządku i bezpieczeństwa publicznego.

"To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń, takich jak np. straż pożarna czy wojsko. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, np. sieci łączności dla energetyki" – mówi prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk. "Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych" – dodaje.

Sieć 5G w plecaku

Jak zapewniają autorzy nowego systemu, rozwiązanie zostało stworzone po to, by w sytuacjach, kiedy publiczna łączność stałaby się niedostępna, np. zostałaby zniszczona w wyniku katastrofy, można było ją przywrócić właśnie dzięki przenośnej prywatnej sieci 4G lub 5G.

"Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku" – wyjaśnia Sławomir Pietrzyk.

Rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności dla wojska, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej.

"Rozwiązanie, które prezentujemy na tegorocznym MSPO, jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK) zapewniającej interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz rozwiązanie nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych oraz do zastosowań wojskowych" – komentuje Jan Jakub Szczyrek, prezes MindMade.

"Dzięki rozszerzeniu funkcjonalności systemu PIK za pomocą sieci łączności MC-NIB, służby oraz wojsko zyskują możliwość tworzenia swojej własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności kryzysowej praktycznie w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjna" – dodaje Dariusz Palczewski członek zarządu MindMade z grupy WB.

Premiera przenośnej sieci 4G/5G odbędzie się podczas wrześniowego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w dniach 7-10 września br.

IS-Wireless wdraża sieć kampusową 5G

Przenośna sieć to nie jedyne całkowicie polskie rozwiązanie firmy IS-Wireless. W lipcu ogłoszono pierwsze wdrożenie sieci 5G w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN.

Na podst. informacji prasowej


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

Komentarze