Reklama

Armia i Służby

Polowe Kancelarie Kryptograficzne dla wojska

  • Wprowadzenie granatników może być kolejnym krokiem w dozbrajaniu Straży Granicznej, po zakupie na potrzeby tej formacji karabinów Beryl. Fot. Pododdział Odwodowo Reprezentacyjny Straży Granicznej.
    Wprowadzenie granatników może być kolejnym krokiem w dozbrajaniu Straży Granicznej, po zakupie na potrzeby tej formacji karabinów Beryl. Fot. Pododdział Odwodowo Reprezentacyjny Straży Granicznej.

Inspektorat Uzbrojenia zamówił za ponad 3 miliony złotych sprzęt w Wojskowych Zakładach Łączności Nr 1 w Zegrzu. Zakup dotyczy dostawy w roku 2017 czterech kompletów Polowych Kancelarii Kryptograficznych wraz z usługą szkolenia.

Producentem i dostawcą sprzętu są Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. w Zegrzu. Całkowita końcowa wartość zamówienia wynosi 3,196 mln PLN z VAT. Obejmuje ono dostawę czterech kompletów kancelarii wraz z usługą szkolenia.

kancelaria
Polowa Kancelaria Kryptograficzna. Fot. WZŁ nr 1 w Zegrzu.

Polowe Kancelarie Kryptograficzne (PKK) zostały wprowadzone w 2006. Wybór WZŁ Nr 1 w Zegrzu jako dostawcy PKK uzasadniany jest faktem, że Siły Zbrojne RP są już w posiadaniu takiego sprzętu jak zamawiany, więc nowy sprzęt będzie posiadał takie same właściwości techniczne i nie będzie konieczne tworzenie odrębnej bazy logistycznej, co mogłoby spowodować duże trudności techniczne. Dlatego zakup mógł zostać zrealizowany z wyłączeniem zasad Prawa Zamówień Publicznych.

... posiadanie majątkowych praw autorskich do dokumentacji technicznej do produkcji seryjnej przez WZŁ-1 wskazuje tę spółkę jako jedynego producenta przedmiotowego sprzętu wojskowego. Z powyżej podanych powodów nie jest możliwe zastosowanie rozwiązania alternatywnego bądź zastępczego, zaś brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia, lecz wynikiem szeregu obiektywnych przyczyn o ściśle technicznym charakterze.

Czytamy w Dzienniku Urzędowym UE

Inspektorat Uzbrojenia zwraca uwagę, że pominięcie postępowania konkurencyjnego jest wynikiem "szeregu obiektywnych przyczyn o ściśle technicznym charakterze", związanych z wcześniejszym wprowadzeniem kancelarii do produkcji seryjnej właśnie przez WZŁ nr 1. Obecnie spółka ta należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj także: Aplikacja dla numeru 112. MSWiA rusza z konkursem 

Reklama

Komentarze

    Reklama