Reklama
  • WIADOMOŚCI

Sól lub mąka zamiast zamówionych towarów. Rozbito grupę oszustów

Zamiast sprzętu AGD i RTV wysyłali klientom paczki z solą lub mąką – to właśnie schemat oszustwa, za którym stała zorganizowana grupa przestępcza, którą rozbiło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Poszkodowanych mogło zostać ponad 1300 osób. Łączna wysokość strat wynosi milion złotych.

cbzc policja oszustwa internetowe
Zdjęcie z czynności CBZC
Autor. CBZC/YouTube

CBZC poinformowało o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, która stoi za oszustwami na znanej platformie ogłoszeniowej. Do zatrzymania jej członków doszło na początku lutego br. 

Reklama

Jak działała grupa?

Jak wynika z ustaleń śledczych i zebranych dowodów, przestępcy wystawiali w sieci oferty sprzedaży np. elektronarzędzi, drobnego AGD i RTV, zabawek, wózków dziecięcych i innych używanych przedmiotów, których w rzeczywistości nie posiadali. 

Po otrzymaniu zapłaty przez zainteresowanych klientów, wysyłano im paczki z… solą lub mąką.

Ponad tona mąki i soli

Podział ról był z góry ustalony, lider grupy wystawiał przedmioty do sprzedaży w sieci i korespondował z pokrzywdzonymi wykorzystując fałszywe konta na portalach społecznościowych i sprzedażowych, pozostali członkowie zajmowali się dystrybucją fałszywych paczek” – opisuje proceder CBZC

Jak podaje Biuro, lider grupy „za pośrednictwem innej platformy, nabył nie mniej niż 1 048 kg soli i mąki oraz ponad 2 tys. kartonów”. 

Reklama

Proceder obejmował niemal całą Polskę

Wyłudzone pieniądze trafiały na rachunki, których dane podejrzany pozyskiwał zamieszczając w mediach społecznościowych ogłoszenia, w których proponował zapłatę za wynajęcie rachunku bankowego. Po uzyskaniu danych umożliwiających korzystanie z udostępnionych kont, zmieniał loginy i hasła oraz przypisane do ich obsługi numery telefonów. Wyłudzone pieniądze były następnie wypłacane w bankomatach” – czytamy w komunikacie do sprawy.

Według ustaleń śledczych, proceder miał miejsce w latach 2024-2025 i obejmował niemal całą Polskę. Do tej pory do śledztwa Prokuratury Regionalnej w Łodzi dołączono 206 postępowań z innych prokuratur. 

To koniec zorganizowanej grupy oszustów

Zatrzymania członków grupy miały miejsce na początku lutego br. w województwach lubelskimłódzkim i opolskim. Wśród nich znajduje się 5 osób w wieku od 23 do 52 lat: cztery kobiety oraz mężczyzna.

Wcześniej w ręce policji wpadł 30-letni lider, który usłyszał zarzuty popełnienia 218 przestępstw, w tym kierowania grupą przestępczą. 

Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Grozi mu do 12 lat więzienia.

CBZC udostępniło film z prowadzonych czynności.

YouTube cover video
Reklama
CyberDefence24.pl - Digital EU Ambassador

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Cyfrowy Senior. Jak walczy się z oszustami?