Reklama

Armia i Służby

Policja ostrzega przed oszustwami na „amerykańskiego żołnierza”

Fot. athree23/Pixabay
Fot. athree23/Pixabay

Policjanci z Wielkopolski ostrzegają przed oszustwami na tzw. „amerykańskiego żołnierza”. Funkcjonariusze proszą mieszkańców regionu o rozwagę przy nawiązywaniu kontaktów w sieci.

Dominika Pupkowska-Bral z biura prasowego KWP w Poznaniu podała, że oszust po nawiązaniu przez Internet kontaktu z samotnymi osobami, przedstawia się jako amerykański żołnierz, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju.

Poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski lub bardzo drogie leczenie. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy - podała.

Jak dodała, schemat oszustów, którzy rozkochują samotne osoby jest zawsze podobny. Nieświadoma ofiara spotyka w sieci >idealną połówkę<, która jest wrażliwa, czuła, romantyczna i ma świetną pracę. Jak się później okazuje, oszust, wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od zakochanej osoby - powiedziała.

Policja podkreśla, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.

Cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszustw metodami na wnuczka, policjanta czy pracownika opieki społecznej. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom – podała Pupkowska-Bral. Jak dodała, o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować policję.

image

Źródło:PAP

Komentarze