Reklama

Armia i Służby

Pierwsze amerykańskie bazy z siecią 5G już niebawem

Fot. U.S. Army Cyber Command/Flickr/Domena publiczna
Fot. U.S. Army Cyber Command/Flickr/Domena publiczna

W czterech amerykańskich bazach zostanie niebawem wprowadzona sieć 5G. Jest to  element testów dotyczących wojskowego zastosowania 5G prowadzonych przez Pentagon. Badania są wynikiem silnych nacisków ze strony Waszyngtonu na opracowanie własnych rozwiązań w obszarze tej innowacyjnej sieci. Amerykanie planują przeznaczyć na badania i rozwój prawie 450 milionów dolarów w 2021 roku.

Blisko 300 firm pojawiło się na wydarzeniu „Virtual Industry Day” organizowanego przez Pentagon. Miało ono miejsce w momencie, gdy amerykańskie siły zbrojną starają się zbudować własną sieć 5G. Departament Obrony nie chce pozostać w tyle za komercyjnym wykorzystaniem tej technologii i zamierza być jednym z liderów. Jednocześnie nie może się to wiązać z zostaniem w tyle jeśli chodzi o bezpieczeństwo - informuje serwis Breaking Defense.

Wydarzenie prowadzone przez dyrektora technicznego DoD dla 5G, dr Joe Evansa, było punktem wyjścia do rozpoczęcie większej inicjatywy związanej z przedstawianiem prototypowych rozwiązań.  Jak informuje serwis Breaking Defense, wybrane firmy już wkrótce przeprowadzą serię eksperymentów dotyczących zastosowania sieci 5G w czterech amerykańskich bazach wojskowych położonych w Stanach Zjednoczonych.  

Prowadzone badania mają pomóc poszczególnym jednostkom w doprecyzowaniu, czego potrzebują w zakresie nowoczesnych technologii. W tym miejscu warto przypomnieć, że Pentagon inwestuje setki milionów dolarów na rozwój tej innowacyjnej sieci.

Symulacje i eksperymenty obejmować będą całą paletę zagadnień, od logistyki po wymianę informacji między systemami radarowymi, a każda usługa będzie odgrywać rolę w testowaniu ofert branży. Przechodząc do konkretów należy wskazać, że Hill Air Force Base w Utah opracuje możliwości dynamicznego współdzielenia widma 5G między pokładowymi systemami radarowymi a systemami komórkowymi. Baza logistyczna Marine Corps Albany, Georgia i Naval Base San Diego przetestują koncepcję inteligentnego magazynu, podczas gdy systemy szkoleniowe w wirtualnej rzeczywistości będą analizowane w Joint Base Lewis-McChord w Waszyngtonie.

Inicjatywa jest efektem silnego nacisku ze strony Waszngotu, aby jak najszybciej Stany Zjednoczone opracowały własną technologię 5G. Najwyższy doradca ekonomiczny prezydenta Donalda Trumpa Larry Kudlow, podkreślił, że w kwietniu planuje zorganizować spotkanie dotyczące 5G z największymi firmami technologicznymi w celu opracowania wniosków, których implementacja pozwoli na ograniczenie rynkowej dominacji Huawei – wskazuje Breaking Defense.

Jak informuje serwis, Pentagon planuje przeznaczyć 449 milionów dolarów na badania i rozwój w ramach programu technologii komunikacyjnych nowej generacji 5G w samym 2021 roku. Jednak przewidywane koszty będą o wiele większe i już na obecnym etapie pojawią się obawy czy uda się pozyskać odpowiednie finansowanie. Wynika to z faktu, że podniesienie wydatków na obronę w najbliższym czasie wydaje się mało prawdopodobne.

Ekspert amerykańskiego think-tanku Center for Strategic and International Studies Morgan Dwyer wskazuje, ze dynamiczny rozwój sieci 5G będzie wymagał rezygnacji z innych inwestycji i zależy w dużej mierze od tego jaki priorytet dostanie nowa technologia.

Szymon Palczewski/Andrzej Kozłowski

Reklama

Komentarze

    Reklama