Reklama

Armia i Służby

Literka "C" niczym wojskowy hełm cyberwojownika, czyli o co chodzi z logotypem CSIRT MON?

Fot. CYBER MIL PL / Facebook
Fot. CYBER MIL PL / Facebook

CSIRT MON zaprezentował swój nowo powstały logotyp. Dziwaczny? Intrygujacy? Niezrozumiały? „Do zagadnienia należało podejść z odrobiną humoru” - wyjaśnia instytucja. Nowy znak korzysta z symboliki dobrze znanej społeczności internetowej, czy na pewno?

"Własny znak ma nie tyko jednoczyć wokół siebie ludzi dążących do wspólnego celu, ale również budować markę organizacji i kreować jej rozpoznawalność w otaczającej przestrzeni informacyjnej" - czytamy w nocie CSIRT MON, który wyjaśnia w jakim celu stworzył nowy logotyp. 

Logotyp z pewnością pozwala na zwiększenie rozpoznawalności instytucji. Jak wyjaśnia sam CSIRT, powstał on z uwagi na wewnętrzne potrzeby żołnierzy i pracowników. "Założeniem przy jego projektowaniu było stworzenie symbolu czytelnego oraz nowoczesnego, a także spełniającego wymogi technologiczne - zapewniające właściwą jego reprodukcję" - czytamy w nocie, czy się udało? Z pewnością znak jest intrygujący, nieco skomplikowany,  czy spełni zatem swoje zadanie i zwiększy rozpoznawalność instytucji? "Do zagadnienia należało podejść z odrobiną humoru" - twierdzą twórcy. 

image

Napis CSIRT MON wkomponowano dodatkowe znaki, nadające jego literom specyficzne znaczenia. I tak litera "C" to wojskowy hełm cyberwojownika, zaś napis "SIRT" tworzy  jego korpus. Zmarszczone brwi  (ang. frown face) utworzone przez emotikon :[ stylizują tego żołnierza na starego wiarusa zatroskanego o stan cyberbezpieczeństwa. Ciąg znaków C:[ wraz ze znakiem slash "/" jednoznacznie buduje skojarzenie całego napisu z linią komend najpopularniejszych systemów operacyjnych, w których operatorzy CSIRT MON pracują na co dzień - czytamy w nocie.

Ostatecznie przełamanie zapisu w CSIRT/MON wskazuje, że jest to zespół prowadzony w ramach Ministerstwa Obrony Narodowej. Pomimo lekkiego charakteru logo specjaliści CSIRT MON nie odżegnują się również od tradycji wojskowej i umiłowania Ojczyzny, czego symbolem pozostaje polska flaga dumnie powiewająca na maszcie utworzonym przez literę N - objaśnia instytucja. 

Przyznajemy, że opis wskazany przez CSIRT znacznie ułatwia zrozumienie intencji logotypu. Czy wpadlibyśmy na to sami? Mamy wątpliwości, przyznajemy jednak, że jest on ..... intrygujący. 

Redakcja / Informacja prasowa CSIRT MON

Reklama

Komentarze

    Reklama