Reklama

Armia i Służby

Kraków: Policja zatrzymała cyberprzestępców. Mężczyźni oszukali ponad 1,4 tys. osób

Fot. Małopolska Policja/Facebook
Fot. Małopolska Policja/Facebook

Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali dwóch mieszkańców Śląska, którzy pod koniec 2018 r. oszukali ponad 1,4 tys. osób - wskazał Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej Policji. 

Wobec mężczyzn prokurator zastosował już środki zapobiegawcze w postaci dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Mężczyźni usłyszeli zarzut oszustwa, grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 28-latka z Rybnika i 37-latka z gminy Jaworza w miejscu ich zamieszkania, w czwartek 19 sierpnia.

Zgodnie z ustaleniami policjantów, pokrzywdzeni w zamian za możliwość z korzystania z ulubionej strony internetowej - nie wiedząc że ta już wygasła – wprowadzeni w błąd przez oszustów wysyłali płatne SMS-y.

Mężczyźni wyszukiwali wygasające domeny internetowe i wykupywali je, a pod wskazanym adresem strony internetowej zamieszczali komunikat o konieczności przejścia tzw. polityki antyspamowej. Użytkownicy, aby otrzymać dostęp do swojej ulubionej, niegdyś darmowej, strony internetowej, musieli wysłać dwa SMS-y premium – każdy w kwocie 30,75 zł brutto. Po przesłaniu płatnych SMS-ów przeszli pozytywnie oba etapy polityki antyspamowej, następnie przekierowywani byli na archiwalne adresy internetowe, na których zamieszczone były zrzuty ekranu wygasłych już domen.

W związku z niewielką stratą finansową osoby oszukane nie zgłaszały sprawy policji, a bazujący na tym mechanizmie oszuści mogli oszukać nawet kilka tysięcy osób. W ten sposób na ich konta wpływały dziesiątki tysięcy złotych – relacjonował rzecznik małopolskiej policji.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama