Reklama

Armia i Służby

Haker pracujący dla rosyjskiego wywiadu skazany na 5 lat więzienia

Fot. Jessica45/Pixabay
Fot. Jessica45/Pixabay

Kanadyjski haker został skazany na pięć lat więzienia za udział we włamaniu na skrzynki pocztowe Yahoo. Zdaniem agentów federalnych cała operacja miała być nadzorowana przez rosyjski wywiad.

23 letni Karim Baratow, urodzony w Kazachstanie został również ukarany grzywną w wysokości 250 tys. dolarów. W listopadzie zeszłego roku przyznał się do 9 stawianych mu zarzutów. Przez siedem lat swojej działalności udało mu się włamać do ponad 11 tysięcy skrzynek poczty elektronicznej. Baratow zmuszał osoby do wpisywania swoich danych na fałszywą stronę, która była identyczna jak witryna do resetowania haseł.

Baratow został aresztowany w zeszłym roku w Toronto i wydany Stanom Zjednoczonym na mocy kanadyjsko-amerykańskiej umowy o ekstradycji. Oskarżyciele stwierdzili, że FSB wynajęła Baratowa do tej operacji. On sam miał nie wiedzieć, że pracuje dla wywiadu Rosji. Z jego usług mieli korzystać oficerowi FSB Dmitri Dokuczew i Igor Suszczyn, którzy płacili mu za ataki na konta emailowe znajdujące się w kręgu zainteresowań rosyjskich służb. Należały one do między innymi dziennikarzy, prawników i przedstawicieli rządu. Również pracownicy niektórych przedsiębiorstw z branży IT byli jego celem.

Reklama

Komentarze

    Reklama