Reklama

Armia i Służby

Gigant zbrojeniowy wspomoże rozwój sieci 5G?

Fot. Don Peek/afrc.af.mil
Fot. Don Peek/afrc.af.mil

Nowy prezes amerykańskiego giganta z branży zbrojeniowej firmy Lockheed Martin zapowiedział, że chce wspomóc Pentagon w budowie sieci 5G i tym samym zachować wojskową przewagę nad Chinami. Jego zdaniem technologia ta jest kluczem do budowy autonomicznych systemów wojskowych - informuje Reuters.

Nowy prezes Lockheed Martin Jim Tailcet pełnił poprzednio rolę prezesa firmy telekomunikacyjnej American Tower specjalizującej się w budowie infrastruktury łączności bezprzewodowej. Powiedział, że zamierza przenieść część praktyk firm telekomunikacyjnych do sektora zbrojeniowego i będzie również dążył do pozyskania nowych partnerów dla Lockheed Martin.

W rozmowie z Reutersem Tailcet przedstawił swoją koncepcję 5G.mil. Zamierza on zbadać jak może wykorzystać technologię w pracy koncernu Lockheed  Martin. Nie przedstawił on jednak żadnych szczegółów.

Zdaniem nowego prezesa Pentagon musi zachęcić firmy do inwestycji w 5G poprzez zwrot kosztów poświęconych na badania i rozwój nad nową technologią. Tailcet powiedział, że jeżeli przedsiębiorstwa będą przekonane, że część ich prac badawczych i rozwojowych zostanie zrekompensowana, będą bardziej chętne do podejmowania ryzyka.

Połączenie baz wojskowych siecią 5G jest jednym z głównym priorytetów podsekretarza ds. badań i inżynierii Mika Griffina. W budżecie na 2021 roku znalazło się 450 milionów na badania i rozwój sieci 5G, więcej o 249 milionów dolarów niż rok temu. Pentagon testuje sieć 5G w 12 bazach dążąc do osiągnięcia przewagi we wdrażaniu wojskowej sieci 5G nad głównym rywalem – Chinami.

Reklama

Komentarze

    Reklama