Reklama

Armia i Służby

Generał Molenda: sukces NCBC kluczem do przyciągania specjalistów do jednostki

Fot. CYBER.MIL
Fot. CYBER.MIL

Sukces NCBC zachęci młodych specjalistów do wstępowania do wojska - mówi gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Pozyskanie ludzi z odpowiednimi kompetencjami jest głównym celem jednostki na przyszłość.

Reklama

Największym wyzwaniem była konsolidacja jednostek odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo

Jednym z największych wyzwań w  pierwszym roku funkcjonowania NCBC było połączenie dwóch jednostek: Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Były to dwie liczne jednostki z osobnymi budżetami, jak również z zespołami, które funkcjonowały w odmienny sposób. Inspektorat Informatyki odpowiadał za systemy teleinformatyczne, a Narodowe Centrum Kryptologii zajmowało się głównie bezpieczeństwem, nawet kosztem funkcjonalności - podkreśla generał. 

Zbudowanie doświadczonego zespołu CSIRT MON naszym największym sukcesem

Generał Molenda zaznacza, że o największych sukcesach jednostki nie może poinformować opinii publicznej. "Musimy mieć z tyłu głowy, że nasz przeciwnicy też analizują informacje, które udostępniamy" - podkreśla. Jednym z sukcesów jest zbudowanie doświadczonego zespołu CSIRT MON oraz to, że już teraz NCBC jest organizatorem wszystkich systemów teleinformatycznych i stacjonarnych w resorcie obrony narodowej - tłumaczy generał Molenda.

Utworzenie dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni to nie problem

Generał Molenda uważa, że utworzenie Dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni nie stanowi żadnego problemu. "Jakbyśmy chcieli możemy je stworzyć nawet w najbliższym roku. To nie tu leży problem, bo utworzenie dowództwa to jest pewna czynność administracyjna i jesteśmy na to gotowi" - podkreśla dyrektor NCBC. 

Sukces jednostki kluczem do rekrutacji najzdolniejszych pracowników

Generał Molenda zauważył, że faktycznie jest to rynek pracownika nie pracodawcy. "Zawsze jednak przypominam sobie słowa dowódcy USCYBERCOM i NSA, który powiedział, że najlepszym sposobem aby zachęcić ludzi do wstępowania do jednostki jest jej sukces" - tłumaczy dyrektor NCBS. Jego zdaniem, jeśli jednostka realizuje ciekawe zadania i wszyscy pracownicy mogą się rozwijać, to ich kompetencje są rozpoznawane na rynku cywilnym. 

Zwiększenie liczby specjalistów głównym celem na przyszłość

Generał Molenda kreśli plany na przyszłość. Jego głównym zadaniem na przyszłość będzie zwiększenie napływu młodych specjalistów, którzy chcą się uczyć i rozwijać. Druga kwestia to szkolenia kadry co jest jednym z planów na przyszłość. Dyrektor NCBC przypomina jednak, że nadrzędnym celem pozostaje obrona polskiej cyberprzestrzeni.

Reklama

Komentarze