Reklama

Armia i Służby

Gen. bryg. Karol Molenda, NCBC: "Zapewnienie cyberbezpieczeństwa jest procesem"

gen. bryg. Karol Molenda dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni / fot. CyberDefence24.pl
gen. bryg. Karol Molenda dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni / fot. CyberDefence24.pl

”Podejście do cyberbezpieczeństwa jest wieloetapowe, nie da się - w moim przekonaniu -  powiedzieć: >>tak, jesteśmy bezpieczni w cyberprzestrzeni<<” - komentuje w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 

Podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions&Cities 2021 gościem redakcji CyberDefence24.pl był gen. bryg. Karol Molenda dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC). 

W rozmowie z nami mówił m.in. o zapewnianiu cyberbezpieczeństwa przez NCBC i ocenił, że "nigdy nie jest to stan stały, a ciągły proces".

"Zapewnienie cyberbezpieczeństwa nie jest stanem. Jako inżynier też bym wolał, aby było to podejście zero-jedynkowe: jest bezpiecznie lub nie. Niestety nie jest to stan, a proces. To, że dzisiaj z analizy ryzyka wychodzi nam, że przeciwnik nie operuje w naszych sieciach, nie oznacza, że tak jest. Stąd podejście do cyberbezpieczeństwa jest wieloetapowe i tak staramy się do tego podchodzić" - stwierdził. 

Zobacz także: Robert Kośla, KPRM: "Głównym celem jest podniesienie odporności na cyberataki"

W rozmowie z CyberDefence24.pl dodaje, że NCBC przede wszystkim zajmuje się monitorowaniem sieci, by zauważyć próby ataku.

"Wymieniamy się informacjami z naszymi partnerami o zauważonych adwersarzach, operujących lub próbujących operować w naszych sieciach. Dość istotnym aspektem jest nasze podejście: nie zakładamy, że jesteśmy bezpieczni; nie zakładamy, że nasze systemy są w pełni bezpieczne. Nasze podejście jest proaktywne - zakładamy - być może błędnie, że w naszej sieci ktoś może być. Nasze zespoły są bardzo zaawansowane w tzw. polowaniu na adwersarzy w sieci; podchodząc do analizy bezpieczeństwa w sieci i poszukując śladów ich obecności - podkreślił gen. bryg. Karol Molenda. 

Dodał, że "podejście do cyberbezpieczeństwa jest wieloetapowe i nie jest możliwe, by można było powiedzieć: >>tak, jesteśmy bezpieczni w cyberprzestrzeni<<".  

Więcej w poniższym wideo. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama