Armia i Służby

Gen. bryg. Karol Molenda, NCBC: „Największym wyzwaniem jest pozyskanie cyberkadr”

Gen. bryg. Karol Molenda, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni / fot. CyberDefence24.pl
Gen. bryg. Karol Molenda, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni / fot. CyberDefence24.pl

„Monitorując zagrożenia, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni bronią nasze sieci przed oddziaływaniem przeciwnika, a takie próby mają miejsce codziennie. Zauważyłem, że dla wielu młodych ludzi jest to niesamowicie ciekawy poligon, gdzie mogą się rozwijać i zdobywać kompetencje, realizować zadania” - mówi o pracy w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 

Gen. bryg. Karol Molenda w rozmowie z CyberDefence24.pl mówi o wyzwaniach związanych z pozyskaniem kadr do Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Największym wyzwaniem w zakresie budowania wojsk (Obrony Cyberprzestrzeni - red.) jest czynnik ludzki. Obecne czasy to rynek pracownika, a nie pracodawcy. Wszyscy podkreślają, że bardzo trudno jest pozyskać kadry, wręcz panuje kłusownictwo pomiędzy instytucjami, pompowane finansowo, by pozyskać specjalistę, który ma chociaż średnią wiedzę w zakresie zadań związanych z cyberbezpieczeństwem. Stąd również widzimy to zagrożenie. Jednak wszystkie programy, jakie uruchamiamy mają na celu rozwiązanie tego problemu - podkreśla gen. bryg. Karol Molenda.

Jak dodaje, NCBC od sektora prywatnego odróżnia fakt, że osoby służące w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni realizują misję.

To coś więcej niż generowanie przychodu dla firmy. Oni to czują - co więcej - mają bardzo ciekawą pracę, bo polega na konfrontacji z żywym przeciwnikiem. Monitorując zagrożenia, bronią nasze sieci przed oddziaływaniem przeciwnika, a takie próby mają miejsce codziennie. Zauważyłem, że dla wielu młodych ludzi jest to niesamowicie ciekawy poligon, gdzie mogą się rozwijać i zdobywać kompetencje, realizować zadania - tłumaczy dyrektor NCBC. 

Zapraszamy do obejrzenia wideo.


Zobacz także:  Gen. bryg. Karol Molenda, NCBC: "Zapewnienie cyberbezpieczeństwa jest procesem"

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze