Reklama

Armia i Służby

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa odpowiedzią na niedobór ekspertów

Fot. ecsc.mil.pl
Fot. ecsc.mil.pl

W zeszłym tygodniu zainaugurowano działalność Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczenstwa. Jednostka pozwoli na lepsze dostosowanie szkoleń żołnierzy do potrzeb powstających Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

W roku 2018 Minister Obrony Narodowej ogłosił program Cyber.mil.pl. Jednym z jego filarów jest dostarczenie szkoleń, edukacji i treningów wspierających działalność resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa.  "Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC), które rozpoczęło swoją działalność 2 listopada 2020 roku jest odpowiedzią na te potrzeby" - podkreślił płk rez. Paweł Dziuba.

Misją ECSC jest budowanie kapitału intelektualnego oraz eksperckiego resortu Obrony Narodowej w trzech obszarach: cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT poprzez kształcenie i doskonale kadr resortu obrony narodowej - wyjaśnia płk. Dziuba.  "Innym słowy ECSC odpowiada za realizację i koordynacje procesu szkolenia żołnierzy i pracowników w trzech wymienionych wyżej obszarach. Dlatego też centrum oddziałuje na cały MON i stąd decyzja o podporządkowaniu ECSC bezpośrednio pod Ministra Obrony Narodowej" - mówi płk Dziuba.

"W Warszawie planujemy organizację szkoleń, które będą dedykowane dla NCBC i jednostek podległych. Natomiast Wałcz to miejsce realizacji szkoleń, które są dedykowane na potrzebny wojsk operacyjnych. Oferujemy szkolenia stacjonarne, online oraz w formie hybrydowej wynikające przede wszystkim z aktualnej sytuacji epidemiczej" - wyjaśnia płk Dziuba.

"Utworzenie Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa pozwoli na zdobywanie wiedzy przez naszych żołnierzy oraz podnoszenie ich umiejętności w sposób właściwy" -  podkreślił generał brygady Karol Molenda, dyrektor NCBC.

Komentarze