Reklama

Armia i Służby

Działalność wywrotowa na Ukrainie. Służby zatrzymały 10 osób

fot. Служба безпеки України / Facebook
fot. Служба безпеки України / Facebook

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykryła działalności 10 „internetowych agentów”, którzy przeprowadzali działania informacyjne przeciwko spójności państwa. Osoby te miały działać na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. 

SBU ujawniła międzyregionalną sieć agitatorów, którzy na zlecenie zagranicznych służb specjalnych prowadzili wrogie akcje informacyjne. „Sprawcy rozpowszechniali w Internecie wezwania do zmiany granic państwowych i obalenia ładu konstytucyjnego na Ukrainie” – czytamy w oficjalnym komunikacie do sprawy.

W trakcie działań funkcjonariusze zabezpieczyli komputery oraz nośniki cyfrowe z dowodami nielegalnej działalności. Osiem osób usłyszało zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, a dwie zostały skazane na karę pozbawienia wolności. 

Osoby te działały prowadząc przeróżne działania w obszarze informacyjnym. Mieszkaniec Doniecka publicznie agitował w sieci (wykorzystując swoje osobiste profile w mediach społecznościowych) odnośnie obalenia władzy państwowej i wstąpieniem w szeregi nielegalnych grup zbrojnych tzw. „DNR” i „LNR”. Podobne aktywności prowadziły osoby mieszkające w Mariupolu, Sumie, obwodzie czerkaskim, które rozpowszechniały publikacje na temat zmiany granic państwowych Ukrainy, a także nawoływała do agresywnej wojny.

Działania zostały podjęte również względem dwóch mieszkańców Zakarpacia rozpowszechniających na portalach społecznościowych wezwania do oddzielenia niektórych terytoriów Ukrainy o wysokiej koncentracji mniejszości etnicznych. Zatrzymania dokonano także w regionie Winnicy, gdzie sprawca agitował przeciwko integralności terytorialnej państwa.

W kwietniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała statystyki odnośnie wykrytych zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa. Tylko od początku tego roku do momentu publikacji wykryto blisko 350 potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa informacyjnego naszego państwa. Ścigano 35 hakerów i wrogich propagandystów, skazano 14 cyberprzestępców. „W toku pracy ujawniono wielkoskalową sieć wywiadowczą, która prowadziła działania rozpoznawcze i wywrotowe na zlecenie rosyjskich służb specjalnych” – wykazano w notatce z działalności ukraińskiej służby. 

Również w kwietniu doszło do zatrzymania rosyjskiego szpiega, którego zadaniem było rozsyłanie pliku z oprogramowaniem szpiegującym do ukraińskich urzędników szczebla rządowego i lokalnego. Zgodnie z ustaleniami Służby, działania ukierunkowane były m.in. na zablokowanie infrastruktury krytycznej. W trakcie operacji SBU udało się przejąć zarówno oprogramowanie, które zostało wykorzystane przez zwerbowanego hakera oraz korespondencję z rosyjskimi służbami.

Reklama

Komentarze

    Reklama