Armia i Służby

POLSECURE 2022: Trendy cyberprzestępczości. Nieoceniona rola informatorów [NA ŻYWO]

Autor. CyberDefence24.pl

Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w tym roku kalendarzowym. Jednym z głównych tematów konferencji będą kwestie związane z nowoczesnymi technologiami, wykorzystywanymi przez służby mundurowe w Polsce i na świecie, a także wyzwania związane z cyberprzestępczością. Zespół CyberDefence24.pl bierze udział w wydarzeniu. Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo.

W trakcie wydarzenia odbędzie się panel poświęcony cyberzagrożeniom i cyberprzestępczości. W dyskusji wezmą udział:
- Craig Jones – INTERPOL
- Edvardas Sileris – Europol, EC3
- Craig Wolf – US Secret Service
- Elvis Chan – FBI Cyber Division
- Carsten Meywirth – Bundeskriminalamt (BKA, Niemcy)

Głównymi wątkami tematycznymi eksperckiej rozmowy będą:
- International OCGs - Międzynarodowe Zorganizowane Grupy Przestępcze
- Kluczowe zagrożenia w obszarze cyberprzestępczości
- Współpraca wielostronna

Pierwszy panel pt. „Obecne zagrożenia i trendy cyberprzestępczości” właśnie się zakończył.

O 16:20 rozpocznie się druga część dyskusji poświęcona cyberwyzwaniom związanym z pandemią, ze szczególnym naciskiem na ochronę informacji. Wśród panelistów m.in. insp. Przemysław Więcław – Dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji.

„Jeśli wiemy, że np. niemiecka firma ma problemy wynikające z działania cyberprzestępców, możemy (US Secret Service - red.) zapytać naszych informatorów o tę kwestię, a następnie przekazać doniesienia niemieckiej policji” - tłumaczy Craig Wolf, omawiając znaczenie wymiany informacji i współpracy w zakresie cyberprzestępczości.

Craig Wolf z US Secret Service wskazuje, że jego organizacja nie tylko niszczy systemy cyberprzestępców, ale stara się ich wyłapywać, aby następnie aresztować i pociągnąć do odpowiedzialności.

Jak to wygląda w przypadku US Secret Service? „Mamy np. informatorów, którzy dzielą się z nami bardzo ważnymi informacjami” - podkreśla.

Elvis Chan z FBI Cyber Division podkreśla, że pandemia pomogła cyberprzestępcom zbierać żniwo. Wskazuje tu na 4 główne kategorie wrogich kampanii, które rozkwitły w czasie COVID-19: cyberataki na skrzynki biznesowe, scam miłosny, ransomware oraz oszustwa związane z kryptowalutami.

Sukces zależy również od odcięcia cyberprzestępców od środków finansowych, posiadanie rozbudowanej bazy danych, a także… odwagi. Walka z cyberprzestępczością nie jest łatwa, ale możemy podjąć skuteczne działania” - ocenia Carsten Meywirth z Bundeskriminalamt.

Carsten Meywirth zaznacza, że sukces niemieckiej policji podczas operacji wymierzonej w botnet Emotet był możliwy dzięki współpracy z partnerami z całego świata, m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Europolu i podmiotów prywatnych.

„W 2018 roku przeprowadziliśmy dochodzenie dotyczące grupy cyberprzestępczej, której członkowie działali z Ukrainy a ich wrogie operacje były wymierzone w niemiecką infrastrukturę” - mówi Carsten Meywirth, reprezentujący niemiecki Bundeskriminalamt (BKA). Jak twierdzi, służbom udało się wygrać ze złośliwym oprogramowaniem i grupą. „To była prawdziwy wyścih z czasem” - podkreśla.

„Europol zajmuje się zarządzaniem, zbieraniem informacji, poszerzaniem wiedzy itd. I nie chodzi tylko o cyberbezpieczeństwo” - tłumaczy Edvardas Sileris.

Edvardas Sileris, szef centrum ds. cyberprzestępczości Europolu (EC3), zwraca uwagę, że lokalne problemy dotyczące cyberprzestrzeni mogą być rozwiązywane z poziomu międzynarodowego, bo to daje większe możliwości działania. „Jest to łatwiejsze” - mówi ekspert, przywołując przykład współpracy francusko-niemieckiej. „Cyberprzestrzeń nie ma granic” - podkreśla.

INTERPOL nie ma pracować za innych, lecz ułatwiać współprację między służbami w różnych krajach” - zaznacza Craig Jones.

Komentarze