Reklama

Armia i Służby

Chińskie szpiegostwo wzrosło o 1300%. FBI: co 10 godzin otwieramy nowe śledztwo

Fot. Shinsuke Ikegame/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Shinsuke Ikegame/Wikimedia Commons/CC 2.0

Istnieje wiele dziedzin w obszarze technologii, w których Chiny podważają amerykańskie przywództwo – wskazała w środę przed senacką komisją Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych. Jak wskazuje FBI, liczba spraw prowadzonych przez Biuro dotyczących chińskiego szpiegostwa gospodarczego wzrosła o 1300% względem ostatnich lat. W przypadku CIA prawie jedna trzecia pracowników Agencji koncentruje się na sprawach związanych ze sferą cyber. 

Jednym z głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa są działania podejmowane przez Chiny  potwierdził Chris Wray, dyrektor FBI, podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Wywiadu USA.

Obecnie Biuro prowadzi ponad 2000 dochodzeń związanych z rządem Państwa Środka. „Tylko w zakresie szpiegostwa gospodarczego jest to wzrost o 1300% w ciągu ostatnich lat. Otwieramy nowe śledztwo dotyczące Chin średnio co 10 godzin i zapewniam Komisję, że moi ludzie nie robią tego dlatego, że nie mają niczego innego na głowie” – podkreślił Chris Wray.

W trakcie przesłuchania Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych, potwierdziła, że istnieje wiele dziedzin w obszarze technologii, w których Chiny podważają amerykańskie przywództwo. Jak zaznaczyła, zdaniem wywiadu USA Państwo Środka jest obecnie „równorzędnym konkurentem, rzucającym wyzwanie Stanom Zjednoczonym”. Taki stan rzeczy jest możliwy, dzięki postawieniu przez Chiny na rozwój współpracy cywilno-wojskowej, co daje im przewagę nad USA.

Nie tylko FBI, ale również CIA odnotowało znaczny wzrost rozpatrywanych spraw związanych ze sferą cyber  co potwierdził dyrektor Agencji William J. Burns. Jak zaznaczył, obecnie prawie jedna trzecia pracowników CIA koncentruje się na sprawach związanych z cyberprzestrzenią.

image

 

Komentarze