Reklama

Armia i Służby

Będą nowe superkomputery dla Sił Powietrznych i marynarki wojennej USA

Fot.: igmund/Unsplash
Fot.: igmund/Unsplash

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i marynarka wojenna otrzymają nowe superkomputery od Penguin Computing, która wygrała przetarg na sprzęt o wysokiej mocy obliczeniowej. 

Kontrakt został podpisany w ramach Programu Modernizacji Komputerów o wysokiej wydajności Departamentu Obrony (HPCMP) i opiewa na kwotę 68 milionów dolarów.

Użytkownicy sprzętu będą mogli prowadzić zaawansowane badania nad złożonymi problemami do rozwiązania, co ma zwiększyć zdolność działu do radzenia sobie z wymagającymi sprawami i zwiększyć zdolność obliczeniową sprzętu – informuje Fedscoop.com.

Skomplikowane wyzwania

Komputery mają zapewnić wojsku wydajność rzędu maksymalnie 17,6 petaflopsów, czyli 17,6 biliardów operacji na sekundę. Zdolność sprzętu można porównać do najpotężniejszego komputera rządowego, jaki jest obecnie używany w Oak Ridge National Lab – Summit. Działa on z prędkością ok. 148,6 petaflopsów na sekundę.

„Wdrażając rozwiązanie TrueHPC firmy Penguin, użytkownicy będą mogli prowadzić zaawansowane badania nad bardzo złożonymi problemami, które mają rozwiązać” – powiedział w oświadczeniu Sid Mair, prezes Penguin Computing.

Penguin nawiązał również współpracę z producentem chipów Nvidia w zakresie procesorów graficznych a100 oraz z firmą AMD w zakresie procesorów EPYC, aby stworzyć technologię TrueHPC.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Komputery zostaną zainstalowane w dwóch lokalizacjach. „To partnerstwo sprawia, że zaawansowana technologia trafia w ręce sił amerykańskich szybciej, taniej i z większą gwarancją sukcesu” – czytamy.

„Dzisiaj HPCMP zapewnia kompleksowe, zaawansowane środowisko obliczeniowe dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, które obejmuje unikalną wiedzę specjalistyczną w zakresie tworzenia oprogramowania i projektowania systemów, wydajne systemy obliczeniowe oraz wiodącą sieć badawczą o dużym zasięgu”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama