Reklama

Armia i Służby

Amerykanie powołują nową jednostkę do walki z rosyjskimi cyberoperacjami

Fot. Kremlin.ru/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Kremlin.ru/Wikimedia Commons/CC 4.0

Szef NSA gen. Paul Nakasone poinformował o utworzeniu nowej grupy zadaniowej, której zadaniem jest zwalczanie rosyjskiej ingerencji w amerykańskie procesy wyborcze.  Nazwano ją „Russia Small Group” – podaje serwis Cnet.

Nowo powołana grupa bazuje na doświadczeniach amerykańskiego wywiadu, który prowadził zaawansowane operacje przeciwko ISIS. Polegały one między innymi na cyberatakach wymierzonych w sieci terrorystów, blokowaniu kont w mediach społecznościowych czy niszczeniu infrastruktury teleinfromatycznej należącej do ISIS.

Według szefa NSA Russia Small Group ma pokazać przeciwnikom, że Stany Zjednoczone posiadają ogromne zdolności w cyberprzestrzeni, które są skuteczne. „Będziemy gotowi do działania. Wymierzymy swoje operacje w przeciwników, którzy będą próbowali wpłynąć na nasze wybory” – zaznaczył Paul Nakasone.

Deklaracja o utworzeniu nowej grupy zadaniowej pojawiła się w momencie, gdy Stany Zjednoczone rozpoczęły przygotowania do kampanii prezydenckiej w 2020 roku. Wielu ekspertów wskazuje, że zbliżające się wybory będą atrakcyjnym celem dla rosyjskich hakerów. Według Senate Intelligence Committee Moskwa przeprowadziła cyberataki we wszystkich stanach podczas ostatniej kampanii prezydenckiej. Kreml odpowiada również za rozpowszechnianie dezinformacji w sieci, w tym w mediach społecznościowych – przypomina serwis Cnet.  

Komentarze