Reklama

Strona główna

Amazon opatentował opaski śledzące ruch pracowników w czasie rzeczywistym

Fot. Wikimedia.org
Fot. Wikimedia.org

Amazon opatentował opaski śledzące w czasie rzeczywistym ruch i lokalizację pracowników. Mają być one noszone na nadgarstkach. Według dokumentów patentowych, system powstał w celu monitorowania wydajności pracy osób zatrudnionych w magazynach Amazona.

O sprawie jako pierwszy poinformował w czwartek serwis The Verge. System monitorujący pracowników magazynów Amazona będzie składał się z sieci urządzeń ultradźwiękowych, które rozmieszczone będą na terenie magazynów, a także opasek przypominających zegarek na rękę i przeznaczonych dla pracowników. Nad wszystkim czuwać będzie oprogramowanie monitorujące i zarządzające działaniem systemu.

Opaski dla pracowników wyposażone mają być w moduł ultradźwiękowy, pozwalający na śledzenie położenia osoby, na której nadgarstku znajduje się opaska. Jeśli pracownik magazynu podniesie niewłaściwą paczkę, w urządzeniu włączy się brzęczyk sygnalizujący, że powinien skierować się do innego miejsca.

Dokumenty patentowe opisują system jako technologię mającą służyć oszczędności czasu pracy w magazynie, jednakże pomysł spotkał się z dużą krytyką ze strony aktywistów na rzecz prywatności oraz praw pracowniczych. Amazon w przeszłości był już oskarżany o łamanie prawa pracy, a także zmuszanie pracowników do wykonywania obowiązków bez należytych przerw oraz pod dużą presją czasu.

System został dopiero co opatentowany i nie jest pewne, czy Amazon zdecyduje się na jego zastosowanie w praktyce.

PAP - mini

Źródło:PAP

Komentarze