Reklama

Polityka i prawo

Wiesław Goździewicz o zwalczaniu cyberterroryzmu [Cyberdefence24.pl TV]

Fot. Cyberdefence24.pl
Fot. Cyberdefence24.pl

Kmdr por. Wiesław Goździewicz z NATO Joint Force Training Centre w Bydgoszczy w rozmowie z Cyberdefence24.pl mówi o tym, czy zwalczanie cyberterroryzmu to rola wojska, czy policji. Gdzie w wypadku cyberprzestrzeni leży granica między zadaniami policji a obroną terytorialną kraju?

Reklama

Kmdr por. Wiesław Goździewicz w rozmowie z naszym portalem odpowiada na pytanie, czy cyberatak na infrastrukturę krytyczną możemy zaliczyć jako zagrożenie terrorystyczne? Czy zwalczanie tego typu agresji to zadanie dla policji, odpowiednich CERT-ów, czy już dla cyberoddziałów wojskowych?

- W sytuacjach typu "Renegade" (sytuacje, kiedy np. terroryści przejmują kontrolę nad cywilnym samolotem) mamy do czynienia z użyciem sił zbrojnych do działań zastrzeżonych raczej dla służb ochrony porządku publicznego. To jest sytuacja wyjątkowa, która podlega specyficznym uregulowaniom ustawy o policji i ustaw o stanach nadzwyczajnych, takich jak ustawy o stanie klęski żywiołowej, ustawy o stanie wyjątkowym i ustawy o stanie wojennym. Są więc sytuacje, w których siły zbrojne mogą zostać użyte do zwalczania najcięższych przestępstw, w tym być może również przestępstw cybernetycznych o charakterze terrorystycznym. Pamiętajmy jednak o tym, że takie sytuacje powinny być wyjątkowe, gdyż co do zasady odpowiedzialność za zwalczanie przestępczości, również tej najcięższej, spoczywa na służbach podległych resortowi spraw wewnętrznych, a nie na siłach zbrojnych - powiedział Cyberdefence24.pl kmdr por. Goździewicz. 

Ekspert z NATO Joint Force Training Centre omówił również kwestię działań ofensywnych w cyberprzestrzeni. "Doktryna bezpieczeństwa cybernetycznego, opublikowana przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, przewiduje, że państwo polskie powinno poszukiwać zdolności cybernetycznych również jeżeli chodzi o zdolności ofensywne. Mówi się tam wprost o poszukiwaniu zdolności do zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni" - powiedział dziennikarzom Cyberdefence24.pl.

Zobacz też: Maciej Pyznar z RCB o cyberatakach na infrastrukturę krytyczną

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama