Wielka Brytania: rosyjskie cyberataki na sektor energetyczny, telekomunikacyjny i media

15 listopada 2017, 11:28
Cyber GCHQ

W ciągu ostatniego roku rosyjscy hakerzy atakowali brytyjskie media oraz podmioty działające w obszarze telekomunikacji i energii. Taką informację przekazał Ciaran Martin, szef Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (National Cyber Security Centre, NCSC).

W 13 listopada br. premier Theresa May oskarżyła rosję o cyberszpiegostwo, rozpowszechnianie dezinformacji, ingerencje w procesy wyborcze oraz wrogie działania wobec Zachodu. Deklaracja Martina to kolejne, poważne zarzuty pod adresem Kremla. Do publicznej wiadomości nie są na razie przedstawione szczegóły rosyjskich operacji. Nie zostało też potwierdzone czy któryś z ataków był skuteczny w penetracji systemu zabezpieczeń obiektów infrastruktury krytycznej. Kreml zaprzecza jakimkolwiek wrogim działaniom.

 

NCSC jest organem Centrum Łączności Rządowej (Government Communications Headquarters, GCHQ). Ustanowione zostało w lutym br.

 

Czytaj więcej: UK: Inauguracja Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa. „Ważna współpraca z sektorem prywatnym”

 

Martin potwierdził fakt rosyjskich cyberataków we wspomnianych sektorach. Zapewnił też, że kierowana przez niego agencja ściśle współpracuje z partnerami międzynarodowymi oraz krajowymi, w tym z sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim, na odcinku przeciwdziałania zagrożeniu ze strony Moskwy. Powtórzył on słowa premier, iż Rosja „podważa system międzynarodowy” poprzez działania z obszaru wojny informacyjnej oraz cyberataki.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24