Reklama

Polityka i prawo

Waszyngton apeluje do obywateli. Ostrzeżenie o cyberatakach ze strony Pjongjangu

Fot. Alex_Berlin/Pixabay
Fot. Alex_Berlin/Pixabay

Waszyngton obawia się złośliwej działalności w cyberprzestrzeni ze strony Korei Północnej. Władze USA postanowiły opublikować poradnik przeznaczony do powszechnego użytku, aby w ten sposób podnieść poziom cyberbezpieczeństwa i gotowości całego państwa oraz społeczeństwa. Inicjatywa przyniesie oczekiwany skutek?

Departamenty Stanu, Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Skarbu, a także Federalne Biuro Śledcze wydały poradnik „Guidance on the North Korean Cyber Threat” w celu zwiększenia świadomości użytkowników na temat cyberzagrożeń ze strony Korei Północnej. W treści podkreślono, że złośliwa działalność kontrolowana przez Pjongjang jest obecna na całym świecie.

„Szkodliwe działania cyberprzestępcze Korei Północnej zagrażają Stanom Zjednoczonym i krajom na całym świecie, a w szczególności stanowią poważne zagrożenie dla integralności i stabilności międzynarodowego systemu finansowego” – czytamy w opublikowanym poradniku.

Waszyngton ściśle współpracuje z podobnie myślącymi krajami, aby neutralizować złośliwe działania w cyberprzestrzeni. Przykładem może być sytuacja z grudnia 2017 roku, kiedy to Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania publicznie przypisały Korei Północnej cyberatak ransomware „WannaCry 2.0”, potępiając wrogą postawę w sieci.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że przedstawiciele władzy państwowej, jednostki ds. cyberbezpieczeństwa oraz społeczeństwo amerykańskie „muszą zachować czujność i współpracować w celu ograniczenia zagrożenia stwarzanego w sieci przez Koreę Północną”.

W poradniku wyraźnie podkreślono, że Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone złośliwą działalnością Pjongajngu w cyberprzestrzeni, w tym ugrupowania Hidden Cobra. Reżim posiada możliwości prowadzenia destrukcyjnych operacji ukierunkowanych w infrastrukturę krytyczną USA, a także kradzieży danych lub środków pieniężnych z instytucji finansowych.

Jak wskazuje agencja Reutera, przypuszcza się, że Korea Północna stoi za ambitną, wieloletnią kampanią kradzieży na tle finansowym. Mowa tu między innymi o pozyskiwaniu z bankomatów dziesiątek milionów dolarów w gotówce, cyberatakach wymierzonych w banki, wyłudzeniach środków od pojedynczych użytkowników czy przejmowaniu kryptowalut. Obecnie światowa kradzież pieniędzy jest przedmiotem rosnącego zainteresowania społeczności międzynarodowej.

Jako przykład można przywołać dane ONZ pochodzące z ubiegłego roku, według których Korea Północna wygenerowała około 2 miliardy dolarów na rozwój broni masowego rażenia, wykorzystując szeroko rozpowszechnione i coraz bardziej wyrafinowane działania hakerskie.

Reklama

Komentarze

    Reklama