Reklama

Armia i Służby

ECSC szkoli cyberkadry, stawiając na rozwój współpracy międzynarodowej

fot. CyberDefence24.pl
fot. CyberDefence24.pl

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa zajmuje się w resorcie obrony narodowej kształtowaniem kierunków rozwoju systemu doskonalenia zawodowego w sferze cyberbezpieczeństwa, kryptologii oraz technologii informacyjnych pracowników. W związku z tym, 18 listopada organizuje pierwszą konferencję CyberEXPERT. Stawia także na współpracę międzynarodową, by rozwijać swoją ofertę szkoleniową.

Reklama

ECSC podnosi kwalifikacje żołnierzy i pracowników oraz rozwija kompetencje Sił Zbrojnych RP w zakresie działań w cyberprzestrzeni, a także pełni rolę jednostki konsolidującej potencjał ekspercki oraz wspierającej Ministerstwo Obrony Narodowej w rozwijaniu współpracy krajowej i międzynarodowej.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Płk Sebastian Trojanowski, zastępca dyrektora Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa oraz płk dr inż. Jerzy Sypek, główny specjalista Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa byli gośćmi w studiu CyberDefence24.pl, gdzie opowiadali o szczegółach szkoleń w ramach cyklu „CyberBEZPIECZNI”, planach rozwijania współpracy międzynarodowej oraz organizacji pierwszej edycji konferencji CyberExpert 2021.

Celem seminarium jest usystematyzowanie informacji z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz wypracowanie tzw. „dobrych praktyk”, a więc reguł, których przestrzeganie podczas codziennego użytkowania systemów teleinformatycznych pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa każdego użytkownika w sieci.

„Staraliśmy się, aby te szkolenia były formą podniesienia świadomości szkolonych, co do zagrożeń wynikających z pracy i wykorzystania narzędzi, systemów teleinformatycznych w internecie, również na potrzeby prywatne” – tłumaczy CyberDefence24.pl płk Sebastian Trojanowski, zastępca dyrektora Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa.

„CyberBEZPIECZNI” to cykl seminariów , których celem jest przybliżenie użytkownikowi sieci teleinformatycznej, w jaki sposób wykorzystywane mogą być jego dane osobowe. W XXI wieku nasza tożsamość traktowana jest jak „cyfrowa waluta”. W trakcie trwania seminarium omawiane są studia przypadków w zakresie „handlu” danymi osobowymi przez potentatów IT. Poruszone są także zagadnienie eksponowania danych wrażliwych w portalach społecznościowych oraz idących za tym zagrożeń. Uczestnicy seminarium mają okazję przyjrzeć się metodom i narzędziom stosowanym do inwigilacji sieci i systemów IT, poznają także przykłady socjotechnik, stosowanych przez adwersarzy.

Istotnym jest fakt, że po cyklu szkoleń zbierane są opinie uczestników, którzy zwracają uwagę, jakie zagadnienia powinny zostać uzupełnione i poruszone w kolejnych edycjach.

Czego mogą spodziewać się uczestnicy konferencji CyberEXPERT 2021?

YouTube cover video

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa jest także organizatorem konferencji CyberEXPERT 2021, która odbędzie się w Warszawie 18 listopada. Będzie ona miała formułę hybrydową. Wszystkie osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w niej osobiście będą mogły śledzić streaming, do którego link zostanie udostępniony na stronie www.ecsc.mil.pl .

„Siłą naszej konferencji będzie dwuwątkowość. ECSC jako instytucja młoda, ale bardzo prężna skupia się na rozwijaniu „twardych” kompetencji i umiejętności. Naszym atutem są laboratoria i sprzęt. To w pewien sposób przełoży się na charakter naszej konferencji” – zaznacza w rozmowie z CyberDefence24.pl płk dr inż. Jerzy Sypek, główny specjalista Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa.

Konferencja CyberEXPERT to wydarzenie skierowane zarówno do odbiorców zainteresowanych zagadnieniami strategicznymi jak i tych, którzy na bezpieczeństwo cyberprzestrzeni patrzą przez pryzmat aspektów technicznych. CyberEXPERT 2021 będzie także okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. Po sesji plenarnej, która zapoczątkuje całość konferencji, realizowane będą dwa panele tematyczne. Obie sesje będą miały charakter (referatów) konferencyjnych.

W pierwszym z nich poruszane będą m.in. kwestie środowiska informacyjnego, procesów w nim zachodzących, czy też znaczenia otwartych źródeł informacji. Omówione zostaną także działania socjotechniczne i dezinformacyjne, poprzedzające zwykle kampanie phishingowe. Wśród tematów znajdą się także zagadnienia z zakresu modeli nasycenia środowiska informacyjnego czy retencji danych.

Z kolei wśród tematów drugiego panelu znajdzie się np. bezpieczeństwo Internetu Rzeczy (IoT), tłumienie niepożądanych emisji generowanych przez urządzenia informatyczne, kwestia możliwości wykorzystania układów kwantowych do optymalizacji rozwiązywania zagadnień trudnych obliczeniowo czy też zagadnienie zagrożenia wyciekami danych z firm i instytucji, poprzez ukryte kanały w komunikacji DNS.

Zainteresowani szczegółami wystąpień, zaplanowanych podczas listopadowej konferencji CyberEXPERT mogą zapoznać się z nimi na stronie internetowej Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyerbezpieczeństwa www.ecsc.mil.pl . Transmisję można śledzić pod linkiem

Współpraca międzynarodowa istotna dla rozwoju Centrum

YouTube cover video

Na początku września br., na zaproszenie dyrektora European Security and Defence College (ESDC), Dirka Dubois, przedstawiciele ECSC gościli w Brukseli, na posiedzeniu Cyber Executive Academic Board (13th EAB.CYBER) oraz na posiedzeniu Executive Academic Plenary Board (EAB.PLENARY). Zaproszenie ECSC do udziału w tych wydarzeniach było efektem nawiązania roboczej współpracy, rozpoczętej w maju br.

Zobacz również: ECSC rozwija kompetencje cyberżołnierzy. Jakie są kluczowe umiejętności?

W trakcie 13th EAB.CYBER, prowadzonego przez jej przewodniczącego, prof. Stavrosa Stavrou przedstawiono organizacyjne aspekty funkcjonowania ECSC. Zaprezentowany został także potencjał szkoleniowy instytucji oraz przykładowa oferta kursów dla partnerów unijnych. Omówiono również potencjalne obszary współpracy, w tym możliwości wykorzystania infrastruktury laboratoryjnej Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa.

Natomiast 9 września br. odbyło się posiedzenie plenarne ESDC (EAB.PLENARY). Jednym z punktów agendy spotkania było rozpatrzenie propozycji włączenia ECSC do tzw. sieci instytucji współpracujących z European Security and Defence College. Wniosek w sprawie formalnego uzyskania przez ECSC statusu instytucji współpracującej z ESDC przedstawił Dyrektor ECSC Paweł Dziuba. W związku z powyższym oraz zgodnie z rekomendacją 13th EAB.CYBER, Rada Plenarna ESDC zaakceptowała propozycję ustanowienia tej współpracy. Zatwierdzenie zaakceptowanej propozycji spodziewane jest podczas najbliższego posiedzenia Komisji Nadzorującej ESDC (ESDC Steering Committee) - jeszcze w listopadzie. Po pozytywnym zakończeniu tego posiedzenia Komisja Nadzorująca dołączy Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa do sieci instytucji współpracujących z European Security and Defence College.

10 i 11 listopada w Brukseli odbyło się kolejne spotkanie w ramach Cyber Executive Academic Board (14th EAB.CYBER) oraz posiedzenie Executive Academic Plenary Board (EAB.PLENARY), w których ECSC wystąpiło już jako instytucja stowarzyszona z ESDC.
ECSC przedstawiło założenia organizacyjne i tematykę dla kilku szkoleń. Wszystkie zaprezentowane przez ECSC propozycje szkoleń zostały przez EAB.CYBER i EAB.PLENARY zaaprobowane co oznacza, że w roku 2022 rozpocznie się nabór do pilotażowych kursów, których realizacja planowana jest w trzecim i czwartym kwartale tego roku.

„W zakresie działania ECSC mamy także współpracę międzynarodową. Rozwijamy współpracę w kierunku państw sojuszniczych NATO i państw członkowskich Unii Europejskiej” – podkreśla w rozmowie z CyberDefence24.pl płk dr inż. Jerzy Sypek, główny specjalista Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa.

Materiał powstał we współpracy z ECSC.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama