Rosja: Rada Bezpieczeństwa wysunęła ideę "niezależnego internetu" BRICS

29 listopada 2017, 10:11
Cyber BRICS
CyberDefence24
CyberDefence24

Rada Bezpieczeństwa Rosji poleciła ministerstwu łączności i resortowi spraw zagranicznych, by opracowały stworzenie na bazie krajów BRICS własnej infrastruktury internetu dla użytkowników z tych państw. BRICS tworzą: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA.

Inicjatywa ta, jak podał we wtorek portal RBK, była omawiana na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa 26 października. Prezydent Rosji Władimir Putin polecił, by do 1 sierpnia przyszłego roku została ona opracowana.

 

Zgodnie z propozycjami Rady Bezpieczeństwa kraje BRICS powinny stworzyć własny system "zduplikowanych serwerów nazw domen (DNS)". Taki system byłby "niezależny od kontroli organizacji międzynarodowych ICANN, IANA i VeriSign" i mógłby zapewnić obsługę użytkowników z krajów BRICS w przypadku zakłóceń czy "celowych oddziaływań" - wskazała Rada. Eksperci, na których powołuje się RBK, wątpią jednak w możliwość stworzenia systemu tego rodzaju.

 

"Poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji są rosnące możliwości krajów zachodnich w sferze prowadzenia operacji ofensywnych w przestrzeni informatycznej oraz gotowość do ich zastosowania" - głoszą materiały Rady Bezpieczeństwa.

 

W 2014 roku ministerstwo łączności Rosji przeprowadziło ćwiczenia z zakresu stabilności rosyjskiego segmentu internetu w przypadku odłączenia go od globalnych systemów. Wówczas zduplikowane serwery DNS zdołały zapewnić dalszą pracę Runetu - jak nazywany jest rosyjskojęzyczny obszar internetu. Chodziło jednak nie o stałe funkcjonowanie systemu, a o sytuację nadzwyczajną.

 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24