RODO wyzwaniem dla polskich firm (SecureTech Congress)

17 października 2017, 19:53

Jak Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych wpłynie na funkcjonowanie firm? – między innymi na to pytanie starali się odpowiedzieć paneliści w czasie debaty „Cyberpark Enigma - przyszłość cyfrowa w biznesie w kontekście General Data Protection Regulation oraz rola państwa w zapewnieniu cyberbezpieczeństwa".

„Mówi się, że ok 50 proc. firm nie przygotowała swoich procedur i sposobów zarządzania danymi do unijnych procedur” – powiedział Mariusz Chochołek. Prezes zarządu Integrated Solutions zauważył, że regulacja wymaga prawidłowego przetwarzania danych osobowych, ale wcześniej trzeba poinformować klientów o zmianach. Co więcej, proces dostosowania do unijnej dyrektywy będzie kosztowny, a jego minimalna kwota oscyluje w okolicach 200 tys. w górę, co może stanowić problem dla małych i średnich firm.

Jak zauważył Andrzej Lewiński, Prezes Zarządu im. Józefa Wybickiego; Przewodniczący Komitetu ds. Ochrony danych osobowych Krajowej Izby Gospodarczej należy zdawać sobie sprawy ze skali procesu oraz potrzeby zmian prawnych dla sprawnego funkcjonowania biznesu w ramach ochrony danych osobowych.

Obawiam się, że skupianie się na wypełnianiu zadań wymogów formalnych nie jest wystarczające. Jest to spełnienie pewnych minimalnych wymagań (…) Natomiast należy traktować tego typu regulacje do zajęcia się tymi kwestiami w bardziej kompleksowy sposób.

Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, Dyrektor Programu Cyberbezpieczeństwa, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego

Funkcją nowej regulacji ma być wzrost świadomości zagrożeń i przygotowania na ewentualność wycieku danych osobowych. Jest to też kwestia edukacji pracowników.

Podejście do cyberbezpieczeństwa powinno być podejściem holistycznym. RODO na pewno w tym pomoże. Ważne jest to aby codziennie adaptować się do zmieniającego się świata.

Mariusz Chochołek, Prezes Zarządu, Integrated Solutions

Państwo musi być aktywnym graczem w organizacji środowiska cyberbezpieczeństwa, jednak na co zwrócili uwagę uczestnicy debaty jego rola powinna także obejmować nadawanie impulsów gospodarczych, tworzenia warunków i zachęcania inwestorów do zaangażowania się w przedsięwzięcia związane z ochroną sieci. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24