Popularne aplikacje na Androida śledzą użytkowników

29 listopada 2017, 10:39
Cyber Android

Popularne aplikacje na Androida - w tym Twitter, Snapchat, Tinder i Spotify - śledzą użytkowników bez ich zgody i wiedzy - poinformował zespół naukowców z Uniwersytetu Yale i francuskiej organizacji pozarządowej Exodus Privacy.

Uniwersytet Yale poinformował we wspólnym oświadczeniu z Exodus Privacy, że rezultatem badań jest odnalezienie 44 rodzajów skryptów śledzących, które występują w aplikacjach znajdujących się w sklepie z oprogramowaniem Google Play.

 

Według badaczy, ponad 75 proc. z przeanalizowanych w ramach eksperymentu ponad 300 aplikacji zawiera skrypty śledzące użytkowników. Skrypty wykorzystywane są głównie do celów analizy behawioralnej użytkowników aplikacji, śledzenia ich lokalizacji oraz reklamy ukierunkowanej. Jak wskazują naukowcy, analizowane przez nich aplikacje są w pełni wiarygodne i autentyczne, jednakże śledzenie odbywa się bez wiedzy i zgody ich użytkowników.

 

"Brak przejrzystości w związku ze zbieraniem danych, ich przekazywaniem, przetwarzaniem i użyciem konkretnych skryptów śledzących podnosi poważne pytania dotyczące prywatności aplikacji mobilnych używanych przez miliardy osób na całym świecie" - konkluduje zespół.

 

Wśród danych przekazywanych do firm zajmujących się marketingiem ukierunkowanym bądź dalszą dystrybucją informacji na temat użytkowników aplikacji mobilnych znalazły się takie parametry jak numer telefonu, adresy e-mail, nazwy loginów służących do korzystania z usług internetowych, a także adresy IP oraz numery seryjne urządzeń. 

 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
zwora
środa, 29 listopada 2017, 14:28

Świetna strona, szkoda,że nie kończycie artykułów linkiem źródłowym :)

Tweets CyberDefence24