Reklama

Polityka i prawo

Polska firma zabezpieczy satelity kosmiczne przed włamaniami?

Fot. Thegreenj/Wikipedia Commons/Domena publiczna
Fot. Thegreenj/Wikipedia Commons/Domena publiczna

Nethone – polski dostawca opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań KYU (Know Your Users) – zakończył udział w trwającym od października ubiegłego roku elitarnym programie cyberbezpieczeństwa koncernu Thales, realizowanym w paryskiej STATION F – największym kampusie startupowym świata.

W toku pięciomiesięcznego programu, zespół Nethone rozwijał swoje kompetencje pod okiem i przy wsparciu doświadczonych mentorów technicznych oraz biznesowych z Grupy Thales, a także prowadził intensywne prace badawczo-rozwojowe pod kątem dopasowania swoich autorskich technologii do potrzeb i wymagań klientów koncernu.

Od walki z fraudem w e-commerce do ochrony satelitów kosmicznych

Głównym obszarem działalności Nethone na globalnym rynku jest ochrona firm handlujących w internecie przed fraudem płatniczym, czyli wyłudzeniami polegającymi na dokonywaniu przez oszustów zakupów z wykorzystaniem kradzionych danych kart kredytowych. Kluczową technologią opracowaną przez warszawski startup i docenioną przez ekspertów z Thales jest zaawansowane narzędzie do głębokiego profilowania użytkowników, stanowiące rdzeń systemu antyfraudowego Nethone. Rozwiązanie pozwala pozyskiwać bogate, wiarygodne informacje o użytkownikach wchodzących w interakcje z serwisami internetowymi – zarówno za pośrednictwem stron WWW, jak i aplikacji natywnych. Gromadzone informacje dotyczą m.in. wykorzystywanego przez użytkowników oprogramowania, sprzętu, środowiska sieciowego oraz ich zachowania w interakcji z serwisem. Nethone wykorzystuje te dane do trenowania modeli opartych na Uczeniu Maszynowym (ang. Machine Learning), które w czasie rzeczywistym, z niespotykaną wcześniej dokładnością przewidują próby dokonania fraudu lub dostarczają unikalnych, praktycznych wniosków biznesowych.

W ramach projektów realizowanych z Grupą Thales, elementy technologii stworzonych przez polską firmę mają szansę zostać zaimplementowane w zabezpieczeniach różnego rodzaju produktów budowanych przez spółki związane z koncernem. Jedną z nich jest Thales Alenia Space – dywizja tworząca systemy satelitarne wykorzystywane m.in. do telekomunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi, badań naukowych oraz do celów obronnych. Technologie rozwijane przez Nethone mogą w niedalekiej przyszłości znaleźć zastosowanie m.in. w rozwiązaniach chroniących systemy sterowania satelitami kosmicznymi przed nieuprawnionym dostępem lub niezgodnym z procedurami postępowaniem operatora.  

Funkcjonalny prototyp systemu zostanie zaprezentowany przez Thales Alenia Space i Nethone na konferencjach RSA w San Francisco (16-20 kwietnia 2018 r.) oraz Viva Technology w Paryżu
(24-26 maja 2018 r.). 

Nethone od początku swojej działalności rozwija się w zawrotnym tempie. Założona w 2016 roku warszawska firma już na początku 2017 roku zakwalifikowała się do programu EY Accelerating Entrepreneurs, a także została doceniona przez jury konkursu startupowego w ramach Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa. Była też jedynym młodym biznesem prezentującym swoje rozwiązania na scenie głównej Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa. Na początku 2018 roku, spółka pozyskała warte ponad 16 mln zł dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki grantom z NCBR realizuje i współrealizuje dziś dwa projekty B+R o łącznej wartości prawie 22 mln zł – Nethone ATO i Elympics. Pierwszy z projektów ma na celu stworzenie nowej generacji systemu zabezpieczającego instytucje finansowe przed przejęciami kont (ATO – Account Takeover). Drugi projekt, realizowany przez konsorcjum powołane przez Nethone i firmę Daftmobile, ma na celu zbudowanie platformy do inteligentnego doboru oponentów i zwalczania dopingu w mobilnym e-sporcie.

Reklama

Komentarze

    Reklama