Reklama

Polityka i prawo

Wsparcie "szkodliwym działaniom rosyjskiego rządu" w cyberprzestrzeni. Dwaj Rosjanie oskarżeni przez USA

fot. TheDigitalArtist / pixabay
fot. TheDigitalArtist / pixabay

Dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej zostało oskarżonych przez organy USA i Wielkiej Brytanii o kierowanie zorganizowaną cyberprzestępczością. Hakerzy posługujący się wirusami Bugat i Dridex od 2009 r. wykradli setki mln USD od ofiar w ponad 40 krajach.

Maksim Jakubec i Igor Turaszew przez dziesięć lat wykradali dane do logowania się w systemach bankowości elektronicznej. Obaj hakerzy działali zza ekranów swoich komputerów, z terenu Rosji - podaje dziennik "Financial Times". Według amerykańskiego ministerstwa skarbu, Jakubec miał ponadto współpracować z rosyjskim wywiadem i udzielać bezpośredniego wsparcia "szkodliwym działaniom rosyjskiego rządu" w cyberprzestrzeni.

Obaj mężczyźni zostali wskazani jako winni ataków z użyciem złośliwego oprogramowania znanego jako Bugat. Ponadto Jakubec został obciążony za aktywny udział w cyberprzestępczości z użyciem narzędzia o nazwie Zeus. Zdaniem szefa wydziału kryminalnego ministerstwa sprawiedliwości USA Briana Benczkowskiego Rosjanin ten jest "odpowiedzialny za dwa z najgorszych incydentów hakerskich i przestępstw bankowych ostatniej dekady", które przypisywane były tzw. siatce "Evil Corp".

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Walki z Przestępczością (NCA) ocenia, że ofiary hakerów "należy liczyć w tysiącach". Pokrzywdzone zostały osoby mieszkające w 43 krajach, a wykradzione im pieniądze miały posłużyć do "finansowania rozrzutnego pod względem wydatków i upodobania do szybkich samochodów" stylu życia cyberprzestępców.

Jak powiedział cytowany przez "FT" dyrektor NCA ds. walki z cyberprzestępczością Rob Jones, śledczy zlokalizowali należące do mężczyzn konta bankowości internetowej, których analiza wykazała, iż obaj "zachowywali się jak bardzo śmiali i ekstrawaganccy milionerzy".

Londyńska gazeta pisze, że według organów obecnie obaj hakerzy przebywają na terenie Rosji. Reprezentujący FBI David Bowdich poinformował, że rząd Federacji Rosyjskiej zaoferował pomoc w ramach odpowiedzi na prośbę wynikającą z traktatu o wzajemnym wsparciu prawnym "do pewnego etapu", jednakże nie podano bliższych wyjaśnień.

FBI odmówiło również komentarza ws. rzekomych związków Jakubca z rosyjskim wywiadem.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama