PGZ nagrodzona na III edycji CYBERSEC Forum

9 października 2017, 19:08
Cybersec PGZ
CyberDefence24
CyberDefence24

Podczas rozpoczynającej się w Krakowie III edycji konferencji poświęconej strategicznym aspektom narodowego cyberbezpieczeństwa PGZ została uhonorowana wyróżnieniem European CyberSec Award. Z rąk prezes Rady Ministrów Beaty Szydło wyróżnienie odebrał Błażej Wojnicz, prezes zarządu PGZ S.A.

W ostatnim czasie Polska Grupa Zbrojeniowa między innymi utworzyła dedykowaną koordynacji projektów oraz procesów z sektora technologii informatycznych i bezpieczeństwa spółkę QBiTT. 

Przedstawiciele Grupy podkreślają, że spółki PGZ zwiększają portfolio oferowanych w segmencie cyberbezpieczeństwa produktów i rozwiązań adresowanych zarówno do Sił Zbrojnych RP, jak i administracji rządowej oraz podległych służb i jednostek. W celu lepszej koordynacji wszystkich realizowanych projektów na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach PGZ S.A. wspólnie z Exatel S.A. utworzyły spółkę QBiTT, która skupiać będzie wszelkie kompetencje i know-how polskiego przemysłu obronnego na płaszczyznach systemów ochrony danych, zabezpieczenia komunikacji i infrastruktury krytycznej, walki i obrony przed atakami w cyberprzestrzeni oraz środków analizy ruchu sieciowego i antycypacji potencjalnych zagrożeń związanych z wykorzystywaniem sieci. Efekty pracy specjalistów i techników z QBiTT będą również oferowane sojusznikom z NATO i innych państw partnerskich.

Opracowywane oraz wdrażane systemy powinny chronić nie tylko systemy komunikacji czy dowodzenia, ale także wszystkie rozwiązania informatyczne decydujące o funkcjonowaniu infrastruktury krytycznej i użytkowej. (...) Jestem przekonany, że krokiem we właściwą stronę jest tu chociażby powołanie spółki QBiTT, która pozwoli nam dużo efektywniej zarządzać kluczowymi projektami i procesami związanymi z obszarem cyberbezpieczeństwa. Dzisiejsze wyróżnienie w równej mierze co nagrodę za dotychczasowy wysiłek traktujemy jako nasze zobowiązanie na przyszłość.

Błażej Wojnicz, prezes zarządu PGZ S.A.
 

Działania w cyberprzestrzeni to jeden z priorytetowych obszarów bezpieczeństwa wyznaczonych przez Sztab Generalny WP. Wyszczególniono w nim cztery wymagające szczególnej uwagi pola: bezpieczeństwo cybernetyczne, wsparcie kryptologiczne, budowa i wdrożenie rozwiązań ochrony kryptograficznej oraz elektroniczny system zarządzania dokumentami kryptograficznymi.

Czytaj więcej: Macierewicz: Polska będzie mieć 1000 cyberżołnierzy [Cyberdefence24.pl TV]

W celu realizacji zadań z tego obszaru Sztab Generalny postuluje m.in. posiadanie dedykowanego laboratorium do prowadzenia badań i rozwoju systemów oraz sieci teleinformatycznych, tworzenie oprogramowania do rozpoznania i wykorzystywania podatności cybernetycznych, a także prowadzenie aktywnych działań w cyberprzestrzeni oraz wdrożenie systemów analizujących zarówno ruch sieciowy, jak i pozwalających na wczesne ostrzeganie przed potencjalnym zagrożeniem za pomocą korelacji zdarzeń i ruchu w cyberprzestrzeni. W ramach programu „Cyberobrona i narodowa kryptologia” w czasie najbliższych pięciu lat planowane są wydatki o łącznej wartości ponad miliarda złotych.

CYBERSEC Forum to coroczna konferencja poświęcona strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa w Europie. Wydarzenie stanowi platformę współpracy pomiędzy rządami, organizacjami międzynarodowymi oraz kluczowymi podmiotami sektora gospodarczego. Forum jest okazją 

do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz narzędziem propagującym idee partnerstwa publiczno-prywatnego w celu zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa w obliczu współczesnych zagrożeń wiążących się z dynamicznym rozwojem technologii teleinformatycznych.

Czytaj więcej: Beata Szydło: Cyberbezpieczeństwo jest priorytetem polskiego rządu (CYBERSEC 2017)

Na tegorocznej konferencji pojawili się m.in. prezes Rady Ministrów Beata Szydło, przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej z minister Antonim Macierewiczem na czele, reprezentanci NATO oraz krajów Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczą też członkowie zarządów i czołowi specjaliści z operujących w tym sektorze przedsiębiorstw. Grupę PGZ na CYBERSEC Forum reprezentowali: prezes zarządu PGZ S.A. Błażej Wojnicz, prezes QBiTT Sp. z o.o Tomasz Dębicki oraz Dyrektor Biura Elektroniki, Informatyki i Cybertechnologii w Grupie PGZ Patryk Romatowski. 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
CB
poniedziałek, 9 października 2017, 19:37

Trzeba przyznać, że we wzajemnym odznaczaniu i nagradzaniu rzeczywiście nastąpiła "dobra zmiana" i rządzący są w tym niedoścignieni...

r2d2
poniedziałek, 9 października 2017, 22:18

za co zostali wyroznieni? pusty smiech na sali

Tweets CyberDefence24