Reklama

Armia i Służby

Francuskie wojsko ćwiczy. Delegacja z Polski

Francja wojsko siły zbrojne
Francuskie wojsko ćwiczy w cyber.
Autor. Commandement de la cyberdéfense (@ComcyberFR)/X

We Francji trwają wojskowe ćwiczenia obejmujące zasięgiem cały kraj. Polska ma tam swoją delegację. Manewry są odpowiedzią na „wysoki poziom zagrożenia”.

We Francji trwa ćwiczenie DEFNET. 10. Edycja wydarzenia rozpoczęła się 18 marca br. i potrwa do 29. Swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, a centrala znajduje się w Rennes. Wojsko Polskie ma tam swoją delegację.

Reklama

Odpowiedź francuskiego wojska na zagrożenie

O sprawie informuje Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Jak wskazuje, ćwiczenie stanowi odpowiedź francuskich cyberwojsk (Commandement de la cyberdéfense, COMCYBER) „na wysoki poziom zagrożenia w cyberprzestrzeni”. Ma także duże znaczenie z perspektywy przygotowania operacyjnego pod kątem cyber w tamtejszej armii.

Czytaj też

Ćwiczenia wojskowe. Cel jest jasny

Na czym polega DEFNET? Przede wszystkim na zarządzaniu kryzysami o podłożu cyber. Dzięki wydarzeniu nasi sojusznicy mogą pogłębiać współpracę z różnymi podmiotami, w tym wojskowymi, publicznymi i prywatnymi. W ćwiczenie zaangażowani są np. producenci sprzętu.

W tym roku punktem centralnym jest konsolidacja przygotowania operacyjnego francuskiego wojska z perspektywy defensywnej technologii informacyjnej

Reklama

Delegacja Wojska Polskiego

W ramach wydarzenia odbywa się również VIP Day. Uczestniczą w nim delegacje z 12 państw, wśród których znajduje się Polska. Obok naszego kraju mowa też o USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Estonii czy Szwajcarii.

Wojsko RP reprezentuje gen. dyw. Karol Molenda, dowódca DKWOC. Będąc na miejscu, bierze udział w m.in. omówieniu 10. edycji DEFNET oraz wizytuje tamtejsze ośrodki cyberobrony.

Czytaj też

Polsko-francuskie porozumienie wojskowe

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Dowództwo zawarło porozumienie z COMCYBER, czyli swoim francuskim odpowiednikiem. Stosowny dokument podpisali gen. dyw. Karol Molenda oraz gen. dyw. Aymeric Bonnemaison (dowódca COMCYBER).

Jak informowaliśmy, zawarte porozumienie dotyczy wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń w obszarze cyberbezpieczeństwa, w tym incydentów. Pozwoli również rozwijać się dzięki wspólnym ćwiczeniom wojskowym czy warsztatom. W efekcie powinno się to przełożyć na podniesienie ogólnego bezpieczeństwa Polski i Francji.

Reklama

Szczera rozmowa z Dowódcą

Z gen. dyw. Karolem Molendą rozmawialiśmy o znaczeniu Wojska RP w NATO, a także wojnie na Ukrainie, rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji i wojnie kognitywnej. Wywiad znajdziecie pod linkiem: Wojsko RP rośnie. Generał Molenda szczerze o potencjale Polski.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama