Reklama

Biznes i Finanse

Nowe studia podyplomowe z zakresu cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji, partnerem Exatel

Prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz Rafał Magryś, wiceprezes firmy Exatel / fot. informacja prasowa Exatel
Prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz Rafał Magryś, wiceprezes firmy Exatel / fot. informacja prasowa Exatel

Firma Exatel wraz z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu uruchomiła nowe studia podyplomowe z zakresu cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji.

Cyberbezpieczeństwo jest dziś dużym wyzwaniem. Co kilka sekund gdzieś na świecie zaczyna się nowy atak DdoS, którego celem mogą być zarówno instytucje państwowe, jak i biznes. Rośnie także skala innych rodzajów cyberzagrożeń - tylko w maju, w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) liczba ataków malware na biznes wzrosła o 97 proc. w stosunku do tego okresu w 2020 roku.

Jeśli dane zestawi się z faktem, że na rynku pracy brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa pojawia się luka, którą należy zagospodarować pod względem edukacji nowych kadr. Stąd Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu zdecydowała się na uruchomienie wspólnie z firmą Exatel studiów podyplomowych z zakresu „cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji”.

Utworzenie nowego kierunku ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku na którym potrzeba co roku coraz więcej specjalistów ds. bezpieczeństwa IT. Program studiów ma kłaść duży nacisk na praktykę, wśród wykładowców znajdą się eksperci – praktycy, a wśród nich także pracownicy firmy Exatel.

Dla kogo są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe kierowane są zarówno do osób wykonujących pośrednio lub bezpośrednio zadania związane z zarządzaniem, administrowaniem oraz ochroną informacji. Będą także dobrą motywacją do zmiany dotychczasowej specjalizacji i przygotowania się do pracy w sektorze cyberbezpieczeństwa – zarówno w biznesie, jak i w sektorze publicznym.

Program kierunku zakłada, że kandydat nie musi posiadać stopnia zawodowego informatyka. Musi jedynie dysponować odpowiednimi predyspozycjami i doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa IT.

Natomiast zakres merytoryczny oraz sposób prezentacji treści ma umożliwiać pozyskanie wiedzy i nabycie praktycznych umiejętności, pozwalających na sprawne wykonywanie obowiązków służbowych związanych m.in. z opracowywaniem polityk bezpieczeństwa, ich wdrażania, utrzymania oraz rozwoju.

W ramach programu słuchacze analizują studia przypadków związane z przestępczością komputerową (symulacje ataków na żywo), poznają również możliwości technologiczne wspomagające bezpieczeństwa informatycznego firm i instytucji. Poszerzają swoją wiedzę z zakresu ochrony informacji niejawnych, danych wrażliwych oraz udostępniania informacji publicznej.

- Pomysł utworzenia kierunku studiów podyplomowych z zakresu cyberbezpieczeństwa wynika między innymi z podejścia do zrównoważonego rozwoju. Zyski z takiej inicjatywy są podwójne: są ośrodki we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, ale chodzi o to, aby mniejsze miejscowości również mogły się rozwijać i wprowadzać nowe kierunki we współpracy z nami. Z naszego punktu widzenia to kolejna inicjatywa edukacyjna, pracujemy także nad programem studiów wyższych. Problem z kształceniem w zakresie cyberbezpieczeństwa jest taki, że niezależnie od tego, kto jaką uczelnię skończy, to i tak trzeba bardzo długo wdrażać pracowników. Poziom jest nierówny, są różne materiały edukacyjne, program. Chodzi też o to, aby uczyć studentów w taki sposób, aby mogli być gotowi do pracy. Działamy również w myśl kreowania trendów, edukowania nowych pokoleń, a także by kształcić kadry w jednostkach samorządu terytorialnego - komentuje Rafał Magryś, wiceprezes firmy Exatel w rozmowie z portalem CyberDefence24.pl. 

Co zyska absolwent studiów?

Absolwent studiów podyplomowych otrzyma dyplom ukończenia studiów podyplomowych z zakresu „cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji”.

Program studiów zapewnia również przygotowanie do certyfikowanych egzaminów z zakresie E-urzędnik, IT security, których przeprowadzenie nastąpi bezpośrednio po zakończeniu studiów.

W piątek miało miejsce oficjalne podpisanie dokumentów, które potwierdziły fakt uruchomienia studiów podyplomowych z zakresu „cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji”. Umowę podpisywał prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz Rafał Magryś, wiceprezes firmy Exatel.

To nie pierwsza edukacyjna inicjatywa spółki, która stawia na współpracę z uczelniami. Oprócz umowy z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu, do tej pory podobne inicjatywy odbywały się we współpracy z Politechniką Rzeszowską czy Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Na podstawie informacji prasowej firmy Exatel


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama